Trendy Piękna

Kliniki medycyny estetycznej zyskują na popularności, oferując różnorodne zabiegi, od botoksu po lasery, od liposukcji po lifting twarzy.

Co robić w przypadku utraty koloru skóry

Co robić w przypadku utraty koloru skóry

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jeśli zauważysz nagłą zmianę odcienia skóry, jest uzyskanie pomocy medycznej. Czasami może to być oznaką reakcji alergicznej, infekcji lub raka. Jeśli Twoja skóra stanie się fioletowa lub czerwona, powinieneś natychmiast udać się do lekarza. Wysypka złożona z drobnych fioletowych plamek może wskazywać na pokrzywkę lub zapalenie opon mózgowych, z których oba mogą zagrażać życiu. W tych przypadkach należy zadzwonić pod numer 911 i szukać natychmiastowej pomocy medycznej.

Zabiegi

Zabiegi na utratę koloru skóry różnią się, ale ogólnie obejmują jedno z kilku różnych podejść. Mogą one obejmować zarówno stosowanie długotrwałych barwników, jak i pokrywanie mniejszych plam za pomocą operacji lub terapii światłem UV. Czasami fototerapia może odwrócić ten stan, ponieważ może przywrócić pigmentację w określonych obszarach. Jeśli obawiasz się ryzyka związanego z promieniowaniem, zapytaj swojego lekarza o inne możliwości leczenia.

Pierwszym krokiem w leczeniu utraty kolorytu skóry jest zidentyfikowanie przyczyny tego stanu. Jeśli cierpisz na problem pigmentacji, być może będziesz musiał udać się do dermatologa, który może przepisać Ci leczenie. Niektórzy ludzie mogą stwierdzić, że krem wybielający działa dobrze. U innych osób może dojść do trwałej utraty pigmentacji.

Przebarwienia skóry to powszechny problem. Poziom melaniny wzrasta, co powoduje powstawanie plam ciemnej skóry. Czynniki wpływające na poziom melaniny to genetyka, ekspozycja na promieniowanie UV i stany zapalne. Jednak odpowiednia pielęgnacja skóry może zwalczyć przebarwienia i przywrócić jej naturalny kolor.

Objawy

Blada skóra może być wczesnym objawem kilku poważnych problemów medycznych. Może pojawić się na każdej części ciała i zazwyczaj towarzyszą jej inne objawy. Dobra wiadomość jest taka, że prawie wszystkie przypadki bladości są uleczalne, ale muszą być od razu leczone. W przypadku niewyjaśnionej bladości należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny.

Istnieją różne możliwe przyczyny bladości skóry, ale najczęściej przyczyną jest infekcja. Jeśli przyczyna nie jest znana, lekarz przeprowadzi badania w celu znalezienia źródła infekcji. Winna może być zablokowana tętnica. Objawy bladej skóry zwykle znikają same bez leczenia, ale należy zgłosić się do lekarza, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas.

Przyczyny

Zmiana koloru skóry może być oznaką poważnego stanu, w tym wysypki, infekcji lub raka. W niektórych przypadkach zmianie koloru skóry może towarzyszyć utrata energii, co jest oznaką anemii. Bladość dłoni, stóp lub kończyn może być również objawem ciężkiej anemii. Osoby z utratą kolorytu skóry powinny zasięgnąć porady lekarza, jeśli zauważą u siebie te objawy.

Utrata kolorytu skóry może być również oznaką zaburzeń oddychania. Niektóre choroby, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i rak płuc, mogą powodować zbyt niski poziom tlenu we krwi. Problemy te mogą prowadzić do bladości lub niebieskiego odcienia skóry, stanu zwanego sinicą. W takich przypadkach tlenoterapia powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zaburzenia genetyczne mogą również prowadzić do utraty kolorytu skóry. Niektóre osoby mogą mieć nieprawidłowy poziom melanocytów, komórek, które dostarczają pigmentu skórze. Niektóre choroby, takie jak bielactwo, mogą prowadzić do utraty pigmentu skóry lub nawet utraty jej koloru. Inne przyczyny bladości to poważne urazy lub choroby skóry, lub niedostateczne nawilżenie.

Niektóre zaburzenia skóry, takie jak starzenie się, są związane z utratą pigmentu. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne jest główną przyczyną nieprawidłowości w pigmentacji skóry. Najlepszą ochroną przed zmianami pigmentu jest noszenie filtrów przeciwsłonecznych. Noszenie kapelusza z szerokim rondem to kolejny dobry sposób na ochronę przed uszkodzeniami słonecznymi. Ponadto, ograniczenie czasu przebywania na słońcu może z czasem pomóc wyrównać koloryt skóry.

Domowe sposoby

Jeśli chcesz pozbyć się nierównego kolorytu skóry, możesz spróbować różnych domowych sposobów. Na przykład, sok z cytryny ma właściwości ściągające, które pomogą zmniejszyć wygląd ciemnych plam i pryszczy. Ponadto, cukier i olej kokosowy mają właściwości kojące i złuszczające, które pomogą usunąć martwe komórki skóry. Gdy poznasz przyczynę nierównomiernego kolorytu skóry, łatwiej będzie Ci ją leczyć.

Twoja codzienna dieta powinna zawierać dużo owoców i warzyw, ponieważ pomagają one uzdrowić skórę od wewnątrz. Zawierają one ważne składniki odżywcze i zwalczają wolne rodniki, które mogą uszkodzić komórki skóry. Powinnaś również pić dużo zielonej herbaty, która jest bogata w przeciwutleniacze, które poprawiają jakość skóry i zmniejszają widoczne oznaki starzenia. Innym dobrym pokarmem jest arbuz, który jest bogaty w likopen, ważny przeciwutleniacz, który zapobiega pigmentacji.

Jeśli masz ciemniejszy odcień skóry, możesz użyć soku lub pulpy pomidorowej jako naturalnego środka na przebarwienia skóry. Może on rozjaśnić skórę i pomóc w zwężeniu porów. Jeśli masz wrażliwą skórę, skonsultuj się z dermatologiem przed uzyskaniem tego zabiegu. Jednakże, jeśli nie jesteś skłonny czekać na to, istnieją inne opcje medyczne, aby poprawić swój odcień skóry. Zabieg laserowy może być opcją leczenia nierównego kolorytu skóry, ale musisz skonsultować się z dermatologiem przed poddaniem się temu zabiegowi.

Innym naturalnym środkiem dla sprawiedliwej skóry jest kurkuma. Kurkuma jest potężnym środkiem rozjaśniającym skórę, który można łatwo znaleźć w Twojej kuchni. Możesz użyć kurkumy w proszku w okładach na twarz, mieszając trzy łyżeczki z sokiem z limonki. Nałóż tę maskę na skórę i pozwól jej usiąść na 15 minut, zanim ją zmyjesz. Jednak kurkuma w proszku może plamić ubrania i sprawić, że skóra będzie żółta.

Zabiegi DIY

Domowe środki zaradcze i zabiegi DIY na utratę kolorytu skóry mogą być skutecznym sposobem na skorygowanie drobnych nieprawidłowości. Chociaż nie są one tak skuteczne jak peelingi chemiczne i zabiegi laserowe, mogą pomóc w zapobieganiu hiperpigmentacji i problemom z teksturą skóry. Możesz użyć DIY myjek do twarzy, toników i środków złuszczających, aby wyrównać koloryt skóry.

Podobne tematy