Trendy Piękna

Kliniki medycyny estetycznej zyskują na popularności, oferując różnorodne zabiegi, od botoksu po lasery, od liposukcji po lifting twarzy.

Czy można zostać sparaliżowanym po usunięciu żylaków?

Czy można zostać sparaliżowanym po usunięciu żylaków?

Zanim zdecydujesz się na zabieg, powinieneś wiedzieć, czego możesz się po nim spodziewać. Być może trzeba będzie poddać się wielu kontrolnym badaniom, a aż u 20% pacjentów po zabiegu pojawiają się nowe żylaki. Zabieg wykonywany jest przy użyciu lasera lub światła o wysokiej intensywności w celu zniszczenia żylaków i ich zamknięcia.

Procedury usuwania żylaków

Istnieje wiele procedur usuwania żylaków. Procedury te obejmują wykonanie małych nacięć w skórze w celu usunięcia żylaków. Niektóre są bardziej inwazyjne niż inne, i może wymagać znieczulenia. Jeśli jesteś zdenerwowany o posiadanie procedury, pielęgniarka może dać Ci leki przeciwlękowe.

Najlepsza procedura usuwania żylaków zależy od ciężkości i lokalizacji schorzenia. Niektóre procedury obejmują wykonanie wielu małych nacięć wzdłuż dotkniętej żyły, przy użyciu haka, aby ją wyciągnąć. Choć procedura ta może wydawać się ekstremalna, efektem końcowym jest często szybszy i mniej bolesny powrót do zdrowia niż w przypadku innych procedur. Pacjenci zazwyczaj wracają do normalnej aktywności w ciągu dwóch tygodni po zabiegu.

Procedury usuwania żylaków zależą od stopnia zaawansowania i preferencji pacjenta. W niektórych przypadkach żylaki mogą być wstrzykiwane za pomocą środka powodującego blizny lub usuwane poprzez usunięcie żył – część ta jest produktem wysiłku ekipy portalu kielpin-wet.pl. Inne opcje obejmują użycie ciepła lub lasera do obkurczenia żył.

Endovenous ablation (EVA) jest kolejną procedurą. Zabieg ten wykorzystuje fale radiowe lub lasery do zamknięcia żylaka. Pacjent pozostaje przytomny podczas zabiegu, a zabieg może być wykonany tego samego dnia lub następnego. Pacjenci często są w stanie wrócić do pracy tego samego dnia.

Flebectomia jest najczęstszym rodzajem usuwania żylaków. Polega ona na wykonaniu niewielkich nacięć na skórze. Żylak jest usuwany kawałek po kawałku, a nacięcia są zazwyczaj tak małe, że szwy nie są konieczne. Procedura jest ogólnie bezpieczna i bezbolesna, a pacjenci mogą powrócić do swoich codziennych zajęć bezpośrednio po zabiegu.

Jeśli obawiasz się, że masz żylaki, powinieneś rozważyć konsultację z lekarzem przed poddaniem się jakiemukolwiek leczeniu. Domowe sposoby mogą pomóc w opanowaniu objawów, ale profesjonalne leczenie zapewni najlepsze rezultaty. Na przykład, niektórzy ludzie znajdują ulgę poprzez masowanie ich żylaków z plasterkami pomidora. Podczas gdy domowe sposoby mogą złagodzić objawy, tylko zabieg chirurgiczny może całkowicie usunąć żylaki.

Skleroterapia to kolejna procedura usuwania żylaków. Procedura ta wykorzystuje płynną substancję chemiczną, która może zamknąć żyłę, powodując jej bliznowacenie. Procedura ta może wymagać kilku zabiegów, aby całkowicie zamknąć żylaka. Możesz poddać się skleroterapii w gabinecie lekarskim. Procedura ta może trwać od jednego do czterech tygodni, aby zakończyć, w zależności od ciężkości stanu. Przez kilka tygodni po zabiegu będziesz musiał nosić pończochy uciskowe.

Przyczyny uszkodzenia nerwu skokowego

W rzadkich przypadkach, wspólny nerw skokowy może zostać zraniony podczas zabiegu usunięcia żylaków. Urazy te mogą powodować znaczną niepełnosprawność. Zwykle powstają w wyniku urazu, trakcji, złamania, uszkodzenia lub awulsji. Rzadziej do uszkodzenia nerwu dochodzi w wyniku zastosowania ciasnego gipsu podczas operacji.

Chirurgiczne usunięcie żylaków tradycyjnie wiązało się z usunięciem żyły, bolesnym zabiegiem, który może uszkodzić nerwy splotu ramiennego i nerwu strzałkowego. Endovenous laser ablation and radiofrequency ablation, two minimally invasive procedures, are also associated with a small risk of nerve injury.

Nerwiaki urazowe mogą rozwinąć się po zabiegach mikroflebektomii lub EVLA. W jednym przypadku pacjentka przeszła wycięcie najbardziej objawowego nerwiaka, ale nadal odczuwała znaczny ból. Nie była w stanie wrócić do swojego podstawowego poziomu funkcjonowania. Chociaż nerwiaki pourazowe występują rzadko, mogą być bardzo osłabiające.

Kropkowany obszar wskazuje najbardziej prawdopodobne miejsce uszkodzenia nerwu. W zależności od stopnia uszkodzenia nerwu może być konieczne wykonanie zastrzyku sterydowego lub nawet zabiegu operacyjnego w celu powiększenia tunelu stępu i przeniesienia nerwu.

Nawrót przetrwałego żylaka nie jest rzadkością, ale objawów nie należy interpretować jako wskazania do dodatkowego leczenia. Mogą być one spowodowane refluksem w żyłach powierzchownych. Pacjent cierpiący na żylaki przetrwałe może odczuwać ciężkość, świąd lub oba te objawy.

Uszkodzenie nerwu strzałkowego po zabiegu operacyjnym jest częstym powikłaniem wielu schorzeń ortopedycznych. Uszkodzenie może być wynikiem bezpośredniego urazu, ucisku nerwu lub naciągnięcia. Do uszkodzenia nerwu może dojść również w wyniku zdarzeń zakrzepowych lub zatorowych.

Zakrzepica żył głębokich jest kolejnym potencjalnym powikłaniem operacji żył. Zakrzepy te mogą przemieszczać się do płuc jako zatorowość płucna. Chociaż rzadko zagrażają życiu, często można im zapobiec. Pacjenci ze skłonnościami do zakrzepów powinni być badani i mobilizowani wcześnie po operacji, aby zmniejszyć ryzyko. Ponieważ nerwy głębokie znajdują się bardzo blisko żyły, istnieje ryzyko ich uszkodzenia.

W tym badaniu naczyniowe uszkodzenie nerwu ościstego wspólnego zostało powiązane z kilkoma czynnikami. Ukrwienie nerwu skokowego wspólnego jest niedostatecznie unaczynione i predysponuje go do powikłań zatorowo-niedokrwiennych. Dlatego po usunięciu żyły należy dokładnie zbadać nerw ościsty wspólny.

Objawy

Żylaki mogą być bolesne i niewygodne i często są przyczyną powikłań, takich jak owrzodzenia skóry i obrzęki. Niektórzy ludzie chcą również mieć usunięte żyły ze względów kosmetycznych. W tych przypadkach, chirurgiczne usunięcie może być konieczne. Ogólnie rzecz biorąc, procedura ta jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Pacjent jest zazwyczaj w stanie wrócić do domu tego samego dnia, choć niektórzy pacjenci mogą spędzić jedną noc w szpitalu.

Objawy żylaków mogą obejmować obrzęk, ból, ciężkość lub przebarwienie nóg. Objawy te mogą być częściowo złagodzone przez podniesienie nóg lub skarpetki uciskowe. Jednakże, jeśli nie są leczone, zakrzepy mogą prowadzić do zapalenia żył (zapalenie skóry). Podczas gdy te skrzepy są zazwyczaj ograniczone do żył powierzchniowych, mogą również przemieszczać się do żył głębokich i powodować problemy.

Niektóre zabiegi obejmują użycie ultradźwięków lub lasera. Specjalista chorób naczyń może przepisać najlepsze leczenie dla Twojego stanu. Ablacja o częstotliwości radiowej jest jedną z opcji, natomiast ablacja endotermiczna wykorzystuje fale radiowe o wysokiej częstotliwości lub lasery do ogrzewania ściany żyły. W tym zabiegu, mała rurka zwana cewnikiem jest wprowadzana przez dotkniętą żyłę. Następnie cewnik jest prowadzony do dotkniętego obszaru za pomocą badania ultrasonograficznego.

Żylaki zwykle występują u osób w starszym wieku, choć mogą również wystąpić u młodych dorosłych. Stan ten częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i ma tendencję do pogarszania się z wiekiem. Żylaki wyglądają jak powiększone, grube, niebieskie lub fioletowe żyły.

Lekarz może użyć ultrasonografii duplex, aby przyjrzeć się strukturze żyły i przepływowi krwi. Wyniki badania mogą potwierdzić diagnozę żylaków. Jednak niektórzy pacjenci nie doświadczają żadnych objawów. Nawet jeśli nie mają objawów, żylaki mogą się pogorszyć bez leczenia.

Skleroterapia jest kolejną opcją. W tym zabiegu specjalny roztwór jest wstrzykiwany do żylaka. Podrażnia on wyściółkę żyły, powodując jej uszczelnienie i stwardnienie. Krew następnie przepływa przez zdrowe żyły zamiast problematycznej żyły. Zabieg ten jest zwykle wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

Uzyskanie formularza zgody na zabieg usunięcia żylaków

Jako pacjent, uzyskanie formularza zgody na zabieg usunięcia żylaków jest ważnym krokiem w zapewnieniu udanego leczenia. Te dokumenty mają pomóc udokumentować swoją sytuację i wyjaśnić wszelkie ryzyko lub korzyści związane z procedurą. Pomaga to również podjąć świadomą decyzję o leczeniu.

Podobne tematy