Trendy Piękna

Kliniki medycyny estetycznej zyskują na popularności, oferując różnorodne zabiegi, od botoksu po lasery, od liposukcji po lifting twarzy.

Jak leczyć żylaki warg sromowych – informacje

Jak leczyć żylaki warg sromowych - informacje

Jeśli szukasz sposobu na pozbycie się tych brzydkich wybrzuszonych żył, trafiłaś we właściwe miejsce. Ten artykuł dostarczy Ci informacji na temat embolizacji żył, skleroterapii i domowych sposobów. Omówione zostaną również objawy choroby.

Skleroterapia

Ciąża jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania żylaków sromu. Strategie zapobiegania temu schorzeniu są ograniczone, ale mogą obejmować zmiany w diecie, regularne ćwiczenia oraz właściwy harmonogram odpoczynku i pracy. Dodatkowo, ćwiczenia terapeutyczne mogą pomóc w zmniejszeniu zatorów żylnych i przyspieszeniu odpływu krwi. W niektórych przypadkach pacjent może odczuwać ból, obrzęk lub oba te objawy. Objawy mogą się pogorszyć podczas stania lub chodzenia przez długie okresy czasu lub podczas aktywności seksualnej. Jeśli stan jest nasilony przez ciążę, do leczenia można zastosować leki wenookluzyjne.

Inną opcją leczenia żylaków warg sromowych jest skleroterapia. Ten minimalnie inwazyjny zabieg powoduje, że nieprawidłowe naczynia krwionośne zamykają się i zanikają z czasem. Może obejmować jeden lub więcej z następujących zabiegów: skleroterapię pod kontrolą ultradźwięków (ECS), flebektomię i embolizację przezcewnikową (TEE).

Kobiety z tym schorzeniem powinny odwiedzić specjalistyczną klinikę, aby pozbyć się jej objawów. Może ona być kandydatką do zabiegu zwanego skleroterapią żylaków warg sromowych. Zabieg ten może pomóc jej poczuć się lepiej i poprawić życie seksualne.

Kobiety powinny być badane pod kątem żylaków sromu po ciąży. Związane z ciążą żylaki sromu są często niedodiagnozowane i niedoleczone. Badanie przesiewowe w kierunku tego schorzenia powinno być wykonane na początku ciąży i miesiąc po porodzie. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o zastosowaniu sonografii dopplerowskiej, ale jest to konieczne tylko wtedy, gdy kobieta ma historię dwóch lub więcej pełnych ciąż. Najwcześniejsze pojawienie się żylaków występuje w około dwunastym do dwudziestego czwartego tygodnia ciąży.

Embolizacja żył

Leczenie żylaków nóg i okolic miednicy obejmuje wiele technik chirurgicznych, w tym embolizację żył. Chociaż procedury te są bardzo skuteczne, mają pewne wady. Jedną z tych wad jest to, że kobiety, które poddają się zabiegowi mogą nie być w stanie powrócić do normalnego trybu życia przez kilka tygodni lub nawet miesięcy. Ponadto kobiety, które poddają się zabiegowi mogą odczuwać ból po nim. Jeśli ból utrzymuje się po zabiegu, kobieta powinna jak najszybciej odwiedzić lekarza.

Leczenie lekami medycznymi jest również opcją, która może stanowić pierwszą linię leczenia. Medyczne leczenie farmakologiczne, takie jak octan medroksyprogesteronu (MPA) lub goserelina (GSH), może pomóc w zmniejszeniu bólu i zmniejszeniu wielkości żylaków.

Jedna kobieta z uporczywymi żylakami miednicy i sromu została zdiagnozowana i poddana leczeniu w Whiteley Clinic. Po dwóch latach cierpienia z powodu błędnej diagnozy, w końcu została poddana leczeniu. Podano jej znieczulenie miejscowe, aby poddać ją embolizacji żył. Przez dwa lata cierpiała z powodu silnego bólu, który ograniczał jej życie seksualne i sprawiał, że nie mogła spać w nocy.

Zabieg wymaga niewielkiego nacięcia. W trakcie zabiegu pacjent jest układany na plecach. Radiolog wprowadzi cewnik i wstrzyknie środek sklerotyzujący oraz maleńkie cewki do nieprawidłowych żył. Aby zabieg był skuteczny, cewnik musi być umieszczony w precyzyjnej pozycji, aby wycelować w nieprawidłową żyłę. Czasami może to nie być możliwe. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie alternatywnego podejścia.

Leczenie w domu

Istnieje kilka domowych metod leczenia dostępnych dla żylaków narządów płciowych. Niektóre z tych metod obejmują podnoszenie nóg w celu promowania krążenia i stosowania miejscowych kortykosteroidów w celu złagodzenia swędzenia. Inne zabiegi obejmują flebektomię, która polega na wykonaniu małych nacięć na powierzchni skóry i umieszczeniu roztworu sklerotyzującego w żyle. Roztwór sklerotyzujący spowoduje zamknięcie żył i ostatecznie powstanie blizny.

Niektóre naturalne metody leczenia mogą również pomóc. Niektóre zioła są znane z tego, że pomagają na żylaki. Możesz dodać je do kompresów lub spróbować ich indywidualnie. Ziołowe środki na żylaki mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. Możesz również spróbować wziąć leki homeopatyczne, takie jak Hamamelis 30c, trzy razy dziennie. Innym naturalnym sposobem leczenia jest stosowanie chłodnych okładów pod ubraniem.

Zmiana diety na zdrowszą jest również ważna. Niezdrowa dieta może podnieść ciśnienie krwi i cholesterol, co zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków. Zdrowa dieta powinna zawierać dużo owoców, warzyw i chudego mięsa. Ponadto, ogranicz spożycie sodu. Jest to spowodowane tym, że sód może podnieść ciśnienie krwi, pogarszając Twój stan. Staraj się nie nadwyrężać podczas chodzenia lub wykonywania innych czynności, ponieważ może to nasilić miejscowe żylaki.

Jeśli cierpisz na żylaki warg sromowych, powinieneś zwrócić się do profesjonalnej pomocy medycznej. Podczas gdy leczenie domowe może działać w niektórych przypadkach, bardziej agresywne leczenie jest zalecane w ciężkich przypadkach.

Objawy

Żylaki warg sromowych są spowodowane przez powiększone lub skręcone żyły i wiążą się z uciskiem, bólem i dyskomfortem. Są one powszechne wśród kobiet w ciąży, ale mogą również rozwijać się u kobiet, które nie są w ciąży. W obu przypadkach mogą być bardzo niekomfortowe i mogą prowadzić do szeregu powikłań.

Leczenie żylaków warg sromowych obejmuje leki, terapie domowe i zmianę pozycji ciała. Inne opcje mogą obejmować operację usunięcia dotkniętej żyły. Flebectomia to zabieg chirurgiczny, który wymaga niewielkich nacięć na powierzchni skóry. Domowe sposoby leczenia żylaków sromu obejmują uniesienie nóg i stosowanie luźnej odzieży.

Związane z ciążą zmiany hormonalne i zwiększona objętość krwi powodują powiększenie żył, powodując niewydolność żylną. Kobiety, u których w rodzinie występowały żylaki, mogą być bardziej zagrożone. Ponadto, osoby z nadwagą są bardziej narażone na rozwój tego stanu. Ponadto, kobiety w ciąży produkują więcej krwi i przepływają ją wolniej z nóg do miednicy. Ciąża zwiększa również ilość estrogenu we krwi, który sprawia, że ściany żył rozluźniają się.

Chociaż nie są znane środki zapobiegające żylakom związanym z ciążą, kobiety w ciąży powinny skontaktować się z lekarzem, aby dowiedzieć się więcej o opcjach ich leczenia. Laserowa ablacja żył może być bezpieczną, szybką i skuteczną opcją leczenia. W czasie ciąży i podczas porodu możliwe jest opóźnienie leczenia do czasu po porodzie, ale żylaki będą stopniowo ustępować i znikać.

Przyczyny

Żylaki warg sromowych są spowodowane osłabieniem ścian żył. Mogą występować w wargach sromowych większych lub wargach sromowych mniejszych. Żyły te mogą powodować obrzęk i zakłopotanie. Na szczęście, stan ten nie jest zazwyczaj zagrażający życiu. W niektórych przypadkach leczenie może być konieczne, aby pozbyć się tego stanu.

Jedną z przyczyn powstawania żylaków wargowych jest refluks żylny. Może to być spowodowane wadliwymi zastawkami w żyle odpiszczelowej lub odgałęzieniami żyły odpiszczelowej znajdującymi się w miejscu połączenia odpiszczelowo-udowego. Może to również powodować refluks żylny w żyle pudendalnej zewnętrznej. Stan ten może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Na wargach sromowych występują również żylaki sromu, czyli poszerzone żyły. Stan ten dotyczy około dziesięciu procent kobiet w ciąży i może wystąpić w wargach sromowych większych lub mniejszych. Może również pojawić się w połączeniu z żylakami na nogach. Objawy żylaków sromu są często trudne do zauważenia, co może być powodem, dla którego wiele kobiet decyduje się nie szukać leczenia.

Leczenie

Opcje leczenia żylaków sromu są dostępne dla kobiet, które chcą zmniejszyć ich wygląd. Dostępnych jest kilka procedur, w tym skleroterapia, która polega na wstrzyknięciu środka embolizującego do żyły i spowodowaniu jej zamknięcia w czasie. Inne metody obejmują flebektomię, która polega na chirurgicznym usunięciu żylaków. Podnoszenie nóg i noszenie luźnych ubrań również może pomóc.

Objawy żylaków sromu pojawiają się zwykle w czasie ciąży, kiedy ścięgna i żyły miednicy ulegają zwiększonemu obciążeniu. Zmiany te powodują rozszerzanie się ścian żył i gromadzenie się w nich krwi, co może powodować bolesne odczucia. Stan ten zwykle poprawia się po porodzie, ale może pojawić się ponownie w kolejnych ciążach.

Leczenie żylaków sromu zależy od przyczyny tego stanu. Żylaki sromu są spowodowane rozszerzonymi żyłami w wargach sromowych większych i mniejszych. Żyły te są połączone z naczyniami krwionośnymi miednicy. Ponadto ciąża zmniejsza przepływ krwi w okolicy miednicy, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków sromu u kobiet w ciąży.

Podczas gdy żylaki sromu mogą być zdiagnozowane klinicznie, USG jest niezbędnym elementem potwierdzającym żylaki sromu. Badanie to pomaga lekarzom określić średnicę żył i zidentyfikować w nich przepływ wsteczny. Ponadto USG może ujawnić cechy anatomiczne żył wewnątrzmiednicznych.

Podobne tematy