Trendy Piękna

Kliniki medycyny estetycznej zyskują na popularności, oferując różnorodne zabiegi, od botoksu po lasery, od liposukcji po lifting twarzy.

Co powoduje starzenie się skóry?

Co powoduje starzenie się skóry?

Istnieje wiele przyczyn starzenia się skóry. Jeśli w młodości Twoja skóra była narażona na silne działanie promieni słonecznych, po czterdziestce prawdopodobnie zauważysz głębsze zmarszczki i plamy pigmentacyjne. Skóra stanie się również mniej elastyczna, sucha i będzie miała słabą sprężystość.

Zewnętrzne starzenie się skóry

Zewnętrzne starzenie się ludzkiej skóry jest naturalnym procesem, który wpływa na skórę z czasem i jest często spowodowany przez środowisko. Skóra jest narażona na działanie promieniowania UV, dymu i innych czynników środowiskowych, które sprzyjają starzeniu się. Czynniki te wpływają na zdrowie skóry, powodując jej drobniejsze zmarszczki i suchość. Może również tracić elastyczność, powodując zwiotczenie skóry.

Proces starzenia się skóry jest procesem skomplikowanym – cytat ten został zgłębiony przez redakcję strony miastourody.com.pl. O ile starzenie samoistne jest uwarunkowane genetycznie, to tempo starzenia jest różne u poszczególnych osób i w różnych miejscach anatomicznych. Ponadto istnieje wiele innych czynników wpływających na wygląd starzejącej się skóry, w tym używanie tytoniu, odżywianie i ekspozycja na słońce. Nadal jednak nie wiadomo, jak całkowicie zapobiec procesowi starzenia.

Ostatnie badania rzuciły światło na dokładne mechanizmy komórkowe i molekularne uszkodzeń skórnych. Jeden z nich dotyczy receptora węglowodorów arylowych i jego odpowiedzi na działanie ksenobiotyków. Odkrycia te mają wpływ na rozwój miejscowych antyoksydantów, które mogą częściowo odwrócić proces zewnętrznego starzenia się skóry.

Ekspozycja na IR-A ma różny wpływ na ciemniejsze i jaśniejsze typy skóry. U tych pierwszych obserwuje się niewielki wpływ na skórne MMP i mniejszy wpływ na syntezę kolagenu. Skóra jaśniejsza wykazuje oznaki starzenia poprzez rozwój zmarszczek i krepowanie się. W tym drugim przypadku ekspozycja na IR-A powoduje nasilenie soczewicy słonecznej i pojawienie się rumienia ab igne.

U osób starszych poziom hialuronianu jest niższy, a czas do zwiększenia poziomu hialuronianu krótszy. Specyficzny wyciąg z soi przeciwdziałał tym związanym z wiekiem zmianom poprzez zwiększenie syntezy kolagenu. W innym badaniu wykazano, że miejscowe stosowanie emulsji zawierającej izoflawony znacznie zwiększyło liczbę brodawek skórnych na danym obszarze. Sugeruje to, że miejscowe stosowanie emolientów zawierających izoflawony jest skutecznym sposobem na odmłodzenie skóry dojrzałej.

Inwestowanie w swoją skórę

Inwestowanie w swoją skórę to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie młodego i zdrowego wyglądu. W końcu Twoja skóra jest największym organem Twojego ciała i musi być odpowiednio zadbana. Chociaż wiele osób koncentruje się na pielęgnacji skóry ze względów kosmetycznych, właściwa pielęgnacja skóry może również pomóc w zapobieganiu widocznym oznakom starzenia się i pomóc skórze zachować zdrowie.

Inwestowanie w swoją skórę to inwestycja długoterminowa i bardzo ważna. Podstawowe informacje o produktach do pielęgnacji skóry mogą być mylące, ale mają one kluczowe znaczenie dla ogólnego wyglądu. Skóra jest pierwszą rzeczą, którą zauważają ludzie i nie da się jej zastąpić, jeśli nie będziesz jej odpowiednio pielęgnować. Na szczęście istnieje kilka produktów dostępnych bez recepty, które pomogą Ci zadbać o skórę i zachować jej młody wygląd.

Najlepszym sposobem dbania o skórę w miarę starzenia się jest zainwestowanie w program pielęgnacyjny, który uwzględnia jej specyficzne problemy. Trzydziestka to okres przejściowy, a Twoja skóra wciąż przystosowuje się do wyglądu po okresie dojrzewania. W miarę poprawy wyglądu możesz zacząć rozważać zabiegi kosmetyczne.

Pierwsze oznaki starzenia pojawiają się na skórze wokół oczu, dlatego w tym czasie powinnaś kontynuować pielęgnację przeciwstarzeniową. Zainwestuj w silne serum i bogaty krem nawilżający na dzień z filtrem SPF. Powinnaś także kontynuować wieloetapową pielęgnację skóry na noc, stosując maseczkę, krem pod oczy, serum i krem nawilżający. Ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna w każdym wieku, ponieważ uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV są jedną z głównych przyczyn powstawania drobnych linii i zmarszczek. Inwestowanie w produkty do pielęgnacji skóry może również zwiększyć poziom jej nawilżenia, a dobra pielęgnacja powinna być pozbawiona wszelkich ostrych substancji chemicznych.

Makijaż genetyczny

Na wygląd skóry może mieć wpływ Twój makijaż genetyczny. Możesz mieć skłonność do rozstępów, obwisłej skóry lub żylaków. Genetyka jest również czynnikiem wpływającym na niektóre choroby skóry, takie jak łuszczyca, bielactwo i wiele innych. Testy genetyczne dla zdrowia skóry mogą powiedzieć Ci o Twoich predyspozycjach do zdrowia skóry i pomóc Ci wprowadzić zmiany w Twoim stylu życia.

Istnieją trzy rodzaje klastrów, w których warianty genetyczne są związane z określonymi właściwościami skóry. Pierwsze dwa skupiska związane są z genetyczną zdolnością do wytrzymywania uszkodzeń oksydacyjnych. Zdolność ta wynika z polimorfizmów w genach takich jak czynnik jądrowy erytroida 2 (NEF-2), dysmutaza ponadtlenkowa II (SOD2) i katalaza. Badania genetyczne wykazały, że osoby o takim składzie genetycznym mają większe szanse na posiadanie zdrowej skóry.

Trzeci klaster obejmuje obecność genu, który wpływa na starzenie się skóry. Jednym z głównych genów jest GCN9-mRNA (GCN9-mRNA). Chociaż ekspresja GCN9a jest ściśle związana ze starzeniem się skóry, nie jest jasne, czy genetyka jest jedynym czynnikiem determinującym.

Gen MC1R kontroluje stan zapalny i naprawę uszkodzonego DNA. Gen ten jest również związany z funkcją barierową skóry. Co ciekawe, kobiety o młodszym wyglądzie skóry miały wyższą ekspresję genu w skórze twarzy niż kobiety o starszej skórze. Badanie opierało się na analizie DNA 158 osób i porównywało ich ekspresję DNA z ocenami wieku chronologicznego.

Geny starzenia się skóry mają charakter plejotropowy. Wpływają one na kolor skóry, powstawanie zmarszczek i raka skóry. Najbardziej plejotropowe geny w skórze znajdują się na chromosomie 16q24.3. Są one zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie intergenicznym.

Odżywianie

Odżywianie jest ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o starzenie się skóry. W rzeczywistości wpływa ono na więcej niż tylko wygląd skóry. Nadmiar cukru może prowadzić do produkcji szkodliwej substancji zwanej zaawansowanymi produktami końcowymi glikacji, która atakuje komórki skóry i osłabia ich kolagen i elastynę. Powstałe uszkodzenia objawiają się jako linie, zmarszczki i zwiotczenie. Możesz zwalczyć te skutki, jedząc więcej bogatych w przeciwutleniacze owoców i warzyw.

Odżywianie wpływa na każdy proces biologiczny w organizmie, w tym na skórę. Nieodpowiednie odżywianie może uszkodzić skórę, ale właściwe odżywianie może ją naprawić. W rzeczywistości ostatnie badania epidemiologiczne wykazały, że dieta wpływa na zdrowie narządów, tkanek i skóry. Diety powinny być starannie dobrane i dostosowane do optymalizacji zdrowia skóry.

Wysoki poziom cukru i AGEs może przyspieszać starzenie się skóry. Jest to również związane z cukrzycą, ponieważ zwiększony poziom cukru we krwi powoduje zwiększoną produkcję AGEs. Białko, które tworzy strukturę skóry, kolagen, jest niezbędne do uzyskania młodzieńczego, odpornego na zmarszczki wyglądu. Może on zastępować uszkodzone białka kolagenowe nowymi, ale te glikowane opierają się degradacji i przyspieszają przedwczesne starzenie.

Istnieje wiele rodzajów żywności, które mogą przyczyniać się do starzenia się skóry. Na przykład długotrwałe spożywanie węglowodanów sprzyja starzeniu się skóry u myszy. Pokarmy te zwiększają również poziom mammalian target of rapamycin, który może być szkodliwy dla skóry. Ponadto, diety wysokosolne, pikantne i skrajnie wegetariańskie są znane z uszkadzania skóry. Najlepszym sposobem zapobiegania pojawieniu się oznak starzenia się skóry jest stosowanie zróżnicowanej diety i prowadzenie zdrowego trybu życia.

Stres

Badania pokazują, że stres może mieć wpływ na pojawienie się zmarszczek na twarzy. Powód jest prosty: komórki skóry są wrażliwe na stres. Kiedy Twoja skóra jest pod wpływem stresu, komórki mogą tracić kolagen. Może to prowadzić do przedwczesnego starzenia się. Możesz kontrolować odczuwany stres, ograniczając go i włączając do swojej diety więcej pokarmów bogatych w antyoksydanty.

Przewlekły stres powoduje również zmarszczki, które są bardziej rozległe i głębsze. Podwyższony poziom kortyzolu może osłabić zdolność skóry do samoregeneracji. W rezultacie zmniejsza się elastyczność skóry i jest ona bardziej podatna na zmarszczki. Te oznaki stają się bardziej widoczne wraz z wiekiem, zwłaszcza jeśli powtarzają się z czasem.

Podstawowy hormon stresu, kortyzol, powoduje, że Twoja skóra niszczy kolagen. Im bardziej jesteś zestresowana, tym więcej kortyzolu produkuje Twój organizm. Oznacza to, że Twoja skóra nie będzie już w stanie naturalnie odbudować kolagenu i elastyny. Utrata tych substancji jest główną przyczyną powstawania zmarszczek.

Chociaż Twoja skóra nie jest jedynym organem, na który wpływa stres, to jednak jest to główny czynnik. To największy widoczny organ w Twoim ciele. Ma intymny związek z Twoim mózgiem, a podczas rozwoju embrionalnego rozwija się wraz z nim. Ponadto stres może wpływać na funkcjonowanie skóry poprzez wyzwalanie produkcji ROS.

Badania sugerują, że stres upośledza funkcję barierową warstwy rogowej, która chroni Twoją skórę przed patogenami. Osłabia również produkcję korzystnych olejków, które zamykają wilgoć w skórze. Może również powodować wyciek wody ze skóry, co jest zjawiskiem znanym jako przeznaskórkowa utrata wody.

Podobne tematy