Trendy Piękna

Kliniki medycyny estetycznej zyskują na popularności, oferując różnorodne zabiegi, od botoksu po lasery, od liposukcji po lifting twarzy.

Czy tabletki pomagają na przebarwienia skóry?

Czy tabletki pomagają na przebarwienia skóry?

Obecnie dostępnych jest wiele różnych produktów rozjaśniających skórę. Retinol, Hydroquinone i Arbutin to tylko niektóre z nich. Należy upewnić się, że produkt jest używany zgodnie z instrukcją. Produkty te mogą powodować pewne podrażnienia, gdy są stosowane niewłaściwie.

Amiodaron

Przebarwienia skóry są częstym problemem wśród pacjentów przyjmujących niektóre rodzaje leków na receptę. Stan ten nazywany jest niepożądaną pigmentacją wywołaną lekami i może występować w różny sposób, np. jako pokrzywka, wykwity krostkowe, rumień wielopostaciowy i wykwity. Te zaburzenia skórne mogą być bardzo niepokojące dla pacjenta i stanowią powód do konsultacji z dermatologiem.

Przebarwienia skóry mogą być objawem poważniejszego schorzenia. Stan ten występuje, gdy skóra produkuje zbyt dużo melaniny. Zazwyczaj jest to związane z ciemnymi odcieniami skóry, ale może również wystąpić u osób w ciąży lub przyjmujących niektóre leki. Przebarwienia skóry mogą pojawić się jako plamy, które są ciemniejsze niż otaczająca je skóra. Kluczem do uniknięcia melasmy jest zapobieganie, w tym stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF i ograniczanie ekspozycji na słońce.

Jeśli obawiasz się, że jakiś lek może powodować przebarwienia skóry, ważne jest, aby przed jego zażyciem skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj, aby stosować lek regularnie i o tych samych porach każdego dnia. Ważne jest również, aby chronić skórę przed słońcem podczas przyjmowania leku. Hydrochinon

Hydrochinon jest częstym składnikiem produktów przeciwstarzeniowych i może być stosowany w leczeniu wielu zaburzeń skóry. Jest to fotorozwijacz i może być skuteczny w walce z piegami, plamami starczymi i bliznami potrądzikowymi. Nie jest jednak zalecany dla osób, które są uczulone na hydrochinon lub przyjmują antybiotyki. Dzieci i kobiety w ciąży również powinny unikać hydrochinonu.

Jeśli rozważasz zastosowanie hydrochinonu w leczeniu przebarwień skóry, ważne jest, aby wiedzieć, że lek ten ma skutki uboczne i powinien być stosowany tylko pod nadzorem lekarza. Istnieją również potencjalne interakcje z lekami, o których należy wiedzieć. Upewnij się, że powiedziałeś swojemu lekarzowi o wszystkich innych lekach, które możesz przyjmować i miej ich listę przy sobie.

Jeśli stosujesz tabletki z hydrochinonem na przebarwienia skóry, ważne jest, aby przestrzegać zaleceń dotyczących ich stosowania. Hydrochinon powinien być stosowany dwa razy dziennie, jeden rano i jeden wieczorem. Należy również unikać dostania się kremu do oczu lub na rany. Ponadto, hydrochinon może plamić ubrania, więc ważne jest, aby przestrzegać wskazówek i stosować ochronę przeciwsłoneczną podczas stosowania hydrochinonu.

Pigułki hydrochinonu są popularnym wyborem w leczeniu hiperpigmentacji. Lek ten działa poprzez hamowanie enzymu tyrozynazy. Hamuje również produkcję melaniny w skórze. Chociaż może powodować pewne skutki uboczne, jest bezpieczny dla większości ludzi. American Osteopathic College of Dermatology ostrzega jednak przed stosowaniem hydrochinonu dłużej niż pięć miesięcy, ponieważ może to prowadzić do niebiesko-czarnej pigmentacji i plam przypominających kawior. Retinol

Retinol to lek stosowany miejscowo, który może zmniejszyć widoczność drobnych linii i przebarwień skóry poprzez zwiększenie obrotu komórkowego. Leki te mogą również zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych nowotworów oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia mięsaka Kaposiego. Leki te mają jednak szereg skutków ubocznych i powinny być przyjmowane z ostrożnością.

Chociaż tabletki i kremy z retinolem nie wymagają recepty, przed rozpoczęciem stosowania tych produktów zaleca się zasięgnięcie porady dermatologa lub osoby zajmującej się pielęgnacją skóry. Większość pracowników służby zdrowia zaleca rozpoczęcie stosowania od niższego stężenia retinolu i stopniowe zwiększanie ilości składnika aktywnego. Większość kremów i żeli zawiera stężenie retinolu od 0,01% do 0,1%.

Częstym działaniem niepożądanym miejscowo stosowanych retinoidów jest podrażnienie, ale jest ono przejściowe. Początkowo miejscowo stosowany retinol może pomóc w rozjaśnieniu ciemnych plam poprzez stymulację produkcji kolagenu i zwiększenie obrotu komórkowego. Jednak nadmierne stosowanie retinolu może podrażnić skórę, prowadząc do pogorszenia pigmentacji.

Retinol jest formą witaminy A, która może zmniejszyć ciemne plamy oraz poprawić stan drobnych linii i zmarszczek. Spowalnia również rozpad kolagenu i zwiększa elastyczność. Retinol i witamina C są skuteczne w przypadku przebarwień skóry, ale oba mogą powodować podrażnienia w przypadku skóry wrażliwej. Najlepiej stopniowo wprowadzać jeden lub drugi do swojej rutyny przez kilka tygodni.

Arbutyna

Arbutyna jest naturalnym składnikiem, który wykazał, że zmniejsza ciemne plamy na skórze. Działa poprzez hamowanie enzymu tyrozynazy, który tworzy pigment melaniny. Tyrozynaza jest aktywowana przez promienie UV, które mogą powodować piegi i plamy słoneczne. Przyjmowanie suplementu arbutyny pomoże Ci zmniejszyć wygląd tych plam i poprawić stan Twojej cery.

Alfa arbutyna, aktywny składnik tabletek Arbutin, działa poprzez hamowanie aktywności tyrozynazy, enzymu odpowiedzialnego za produkcję melaniny. W efekcie poziom melaniny zostaje obniżony, co skutkuje wyrównaniem kolorytu skóry. Tabletki pomagają również w blaknięciu plam starczych, blizn potrądzikowych i piegów, a także zapewniają ochronę przeciwsłoneczną.

Możesz zastosować arbutynę na przebarwione części twarzy, ale pamiętaj, aby unikać ust, oczu i ust. Podobnie, przebarwienia na rękach i klatce piersiowej można leczyć za pomocą tabletek z arbutyną. Nakładaj krem lub tabletki z arbutyną dwa razy dziennie na dotknięty obszar.

Arbutyna działa skutecznie w celu rozjaśnienia przebarwień skóry na wszystkich odcieniach skóry, w tym ciemnych. Jednak w przypadku ciemnych typów skóry dostrzeżenie rezultatów może potrwać dłużej, ponieważ ich skóra zawiera więcej melaniny. Dlatego też uzyskanie rezultatów może potrwać kilka miesięcy.

Alfa arbutyna to naturalna substancja, która hamuje produkcję melaniny w skórze. Stosowana jest w kremach przeciwstarzeniowych jako bezpieczniejsza alternatywa dla hydrochinonu. Alfa arbutyna ma również właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

L-cysteamina

Pierwotnym celem tego badania było określenie skuteczności miejscowo stosowanej cysteaminy w leczeniu przebarwień pozapalnych (PiH). Jest to randomizowane, podwójnie zaślepione badanie, do którego włączono 40 pacjentów z różnymi formami tego zaburzenia pigmentacyjnego. Pacjenci byli oceniani za pomocą systemu obrazowania skóry VISIA, mexametru i optycznej koherentnej tomografii. Pacjenci przechodzili comiesięczne oceny w celu monitorowania skuteczności leczenia cysteaminą. Dodatkowo odnotowywano globalną ocenę stanu pacjenta.

To leczenie systemowe jest skuteczne w redukcji pigmentacji spowodowanej przez promienie UVB. Hamuje syntezę prostaglandyny E2 (PGE2) i receptorów związanych z melaniną w skórze. Jednak potrzeba więcej badań klinicznych, aby określić jego długoterminowe bezpieczeństwo.

Miejscowo stosowana cysteamina jest łagodniejszą alternatywą dla miejscowo stosowanego hydrochinonu. Nakłada się ją na przebarwione miejsce codziennie. Większość osób widzi rezultaty po sześciu do ośmiu tygodniach codziennego stosowania. Jednak optymalne wyniki osiąga się po ośmiu do 12 tygodniach regularnego stosowania. Ważne jest, aby kontynuować kurację w ramach regularnej pielęgnacji skóry.

L-cysteina jest aminotiolem. Jest silnym antyoksydantem i środkiem depigmentacyjnym. Hamuje działanie enzymów tyrozynazy i peroksydazy. Działa również jako chelator żelaza i zwiększa wewnątrzkomórkowy poziom glutationu. Substancja ta występuje naturalnie w organizmie jako produkt rozpadu l-cysteiny. Hydrokortyzon

Hydrokortyzon jest lekiem stosowanym miejscowo w leczeniu przebarwień skóry. Jest dostępny w kremach, maściach i roztworach. Hydrokortyzon jest zwykle stosowany na dotknięte obszary od jednego do czterech razy dziennie. Pacjenci powinni przestrzegać instrukcji na butelce i upewnić się, że nie zapomną przyjąć swojej dawki. Hydrokortyzon nigdy nie powinien być stosowany na twarz, skórę głowy lub pod pachami.

Tabletki hydrokortyzonu mogą wchodzić w interakcje z wieloma innymi lekami. Przed rozpoczęciem leczenia hydrokortyzonem należy omówić z lekarzem wszystkie inne leki. Hydrokortyzon może osłabiać działanie układu odpornościowego i zwiększać ryzyko zakażeń.

Hydrokortyzon może mieć poważne działania niepożądane, gdy jest stosowany w dużych dawkach. Objawy mogą występować w różnych odstępach czasu, np. rozstrój żołądka lub zmiany nastroju. Objawy mogą się z czasem pogorszyć. U dzieci tabletki z hydrokortyzonem mogą również spowolnić ich normalny wzrost. Lekarz będzie ściśle monitorował wzrost dziecka.

Tabletki hydrokortyzonu są dostępne wyłącznie na receptę. Są one skuteczne tylko wtedy, gdy są właściwie stosowane. Należy pamiętać, że nagłe odstawienie tabletek z hydrokortyzonem może prowadzić do dodatkowych działań niepożądanych. Z tego powodu należy mieć zawsze przy sobie kartę awaryjną sterydów.

Syntetyczny kortykosteroid, hydrokortyzon wchłania się przez skórę. Stąd może wpływać na równowagę hormonów w organizmie, dlatego nie powinien być przyjmowany przez długi czas. Najlepiej stosować go u dermatologa.

Podobne tematy