Trendy Piękna

Kliniki medycyny estetycznej zyskują na popularności, oferując różnorodne zabiegi, od botoksu po lasery, od liposukcji po lifting twarzy.

Czy krem z filtrem przeciwsłonecznym wyrównuje koloryt skóry?

Usuwanie żylaków metodą piankową

Jeśli masz nierówny koloryt skóry, możesz się zastanawiać, czy krem z filtrem przeciwsłonecznym Ci pomoże. Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej kremów do opalania jest zaprojektowanych tak, aby bez problemu nakładać się na ciemną skórę, a nawet są takie, które nie pozostawiają białego osadu! Allure przetestowało najlepsze kremy z filtrem dla ciemniejszej skóry, a dermatolodzy również je polecają!

Korzyści wynikające z zastosowania kremu z filtrem dla nierównego kolorytu skóry

Nierówny koloryt skóry jest często spowodowany uszkodzeniami skóry wywołanymi przez promienie UV pochodzące ze słońca. Codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych pomoże zapobiec przebarwieniom skóry i zapewni jej równy koloryt. Może również pomóc w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry. Codziennie stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania. Ochroni to Twoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV i pozwoli zachować jej młody wygląd.

Badania wykazały, że regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych może zmniejszyć obszar przebarwień koloru skóry i poprawić jej strukturę. W jednym z badań stwierdzono, że u kobiet, które codziennie stosowały filtry przeciwsłoneczne, w ciągu 18 miesięcy zmniejszyła się liczba zmarszczek, plam i TEWL. Ponadto stosowanie filtrów przeciwsłonecznych zwiększyło zawartość wody w skórze o 83,1 uS.

W drugim badaniu naukowcy zaobserwowali korelację pomiędzy ekspozycją na słońce a parametrami skóry. Stwierdzili, że ilość zastosowanych filtrów przeciwsłonecznych miała bezpośredni związek z parametrami skóry, w tym liczbą plam i jednolitym odcieniem koloru skóry. Badacze stwierdzili, że średnia ilość 26,7 g kremu z filtrem przeciwsłonecznym na miesiąc wystarczyła do redukcji plam i przywrócenia jednolitości kolorytu skóry.

Oprócz codziennego stosowania filtrów przeciwsłonecznych, kobiety o ciemnej karnacji powinny unikać spędzania dużej ilości czasu na świeżym powietrzu. Chociaż nie ulegają one poparzeniom tak łatwo jak osoby rasy białej, nadal są narażone na uszkodzenia słoneczne i raka skóry. Codzienne stosowanie kremu z filtrem pomoże chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi i zapobiegnie powstawaniu przebarwień.

Wybierając krem z filtrem, szukaj takiego, który się nie zmywa. Filtry przeciwsłoneczne chronią skórę poprzez blokowanie szkodliwych promieni UV oraz pochłanianie, rozpraszanie i odbijanie światła słonecznego. Chronią one również niezbędne białka skóry. Białka te są odpowiedzialne za zdrowe funkcjonowanie i gładkość skóry.

Wpływ nadmiernej produkcji oleju na skórę

Nadmierna produkcja oleju może prowadzić do pojawienia się rozszerzonych porów na skórze i sprawiać, że wydaje się ona tłusta. Może również powodować powstawanie wykwitów trądzikowych. Stan ten jest spowodowany przez gruczoły łojowe, które produkują olej. Chociaż sebum pełni ważne funkcje dla zdrowia skóry, jego nadmiar może stanowić problem.

Osobom cierpiącym na tę przypadłość może pomóc stosowanie delikatnych środków oczyszczających. Najlepiej używać łagodnego mydła, które nie pozbawi skóry jej naturalnych olejków, ponieważ ostre środki do mycia twarzy mogą podrażniać skórę i powodować zwiększoną produkcję oleju. Innym rozwiązaniem jest stosowanie codziennie rano delikatnego płynu do mycia twarzy z filtrem przeciwsłonecznym.

Tłusta skóra jest spowodowana wieloma czynnikami, w tym genetyką i środowiskiem. Ważne jest, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może powodować trądzik i wypryski. Możesz również unikać niektórych produktów, jeśli masz trądzik lub masz tłusty typ skóry.

Podczas gdy odrobina nadmiaru oleju może być normalna, niekontrolowane wypryski mogą być znakiem, że potrzebujesz dermatologa. Mimo że istnieją domowe sposoby leczenia nadmiaru oleju, dermatolog może zapewnić recepty i zabiegi, które odniosą się do Twojej konkretnej sytuacji. Zdrowie Twojej skóry jest kluczowe w zapobieganiu trądzikowi, dlatego ważne jest, abyś stosowała krem z filtrem, który nie jest komedogenny. Jeśli masz skórę tłustą, powinnaś stosować preparaty w płynie, które zawierają przeciwutleniacze i składniki nawilżające.

Stosowanie zbyt gęstego kremu z filtrem może spowodować, że Twoja skóra będzie bardziej tłusta. Co więcej, może on blokować pory. Dlatego lepiej zdecydować się na lżejszy żel z filtrem przeciwsłonecznym lub puder do twarzy. Produkty te nadadzą Twojej skórze matowe wykończenie, dzięki czemu będzie się ona wydawać gładsza.

Wpływ promieni UV na skórę

Promienie ultrafioletowe słońca powodują szeroki zakres uszkodzeń. Chroniczna ekspozycja na słońce powoduje degenerację komórek skóry, tkanek włóknistych, naczyń krwionośnych i pigmentacji. Jest to również czynnik przyczyniający się do rozwoju zaćmy, raka skóry i pterygium. Może również osłabić układ odpornościowy i zwiększyć ryzyko infekcji. Chociaż uszkodzenia słoneczne nie dotykają wszystkich ludzi w równym stopniu, jeśli jesteś w grupie ryzyka, szczególnie ważne jest, aby podjąć działania, gdy tylko jest to możliwe.

Odcień skóry jest jednym z najważniejszych czynników określających, jak bardzo jesteś wrażliwy na ekspozycję na promieniowanie UV. Skala Fitzpatricka to ocena wrażliwości na promieniowanie UV oparta na sześciu fototypach. Każdy fototyp wskazuje ilość melaniny i podstawowego pigmentu skóry w Twojej skórze. Stanowi również wskazanie odpowiedzi zapalnej na promienie UV. Wykorzystywany jest do oceny wpływu ekspozycji na promieniowanie UVB i UVA na koloryt skóry i ryzyko raka skóry.

Najczęstszym i najbardziej szkodliwym skutkiem działania promieni UVB na skórę jest oparzenie słoneczne. Jego intensywność jest największa między godziną 10 a 14 i jest szczególnie wysoka w miesiącach letnich. Na szczęście są dobre wiadomości. Oczekuje się, że ozon stratosferyczny zostanie odbudowany do 2050 roku. Jednak ważne jest, aby nosić krem z filtrem, aby chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UV.

UV może powodować wiele innych skutków dla skóry. Ekspozycja na promieniowanie UVA i UVB może wywołać stan tolerancji immunologicznej lub immunosupresji, indukować produkcję witaminy D lub wywołać odpowiedź zapalną. Ponadto promienie UVC stymulują produkcję witaminy D. Chociaż promienie UVB są najbardziej szkodliwe, promienie UVA nadal mogą powodować uszkodzenia komórek skóry.

Podczas gdy znaczna ilość promieniowania UV jest bezpieczna dla Twojej skóry, nadmierna ekspozycja może powodować raka. Jest to poważny problem, zwłaszcza dla tych, którzy spędzają czas na świeżym powietrzu. Narażenie na promieniowanie może zwiększyć ryzyko rozwoju raka podstawnokomórkowego i raka płaskonabłonkowego. Jest ono również związane z czerniakiem, który jest bardziej niebezpieczną formą raka skóry.

Promienie UVB i UVA mają podobny wpływ na skórę, ale UVA ma dłuższe fale i wnika głębiej w skórę. Oba powodują uszkodzenia komórek skóry i mogą przyczyniać się do przedwczesnego starzenia. Powodują również uszkodzenia oczu i zaćmę. Większość nowotworów skóry jest spowodowana przez promienie UVB.

Wpływ ochrony przeciwsłonecznej na hiperpigmentację

Ochrona przeciwsłoneczna to świetny sposób na zmniejszenie wyglądu hiperpigmentacji. Filtr przeciwsłoneczny blokuje szkodliwe promienie UV i działa jak cień, co może pomóc w zaniku przebarwień. W rzeczywistości, większość dermatologów zaleca stosowanie filtrów przeciwsłonecznych u osób z przebarwieniami. Powodem tego zalecenia jest to, że melanina w skórze działa jako naturalny filtr przeciwsłoneczny. Jednak nadmierna ekspozycja na słońce może zwiększyć produkcję melaniny, powodując hiperpigmentację.

Chociaż hiperpigmentacja może dotyczyć osób o wszystkich odcieniach skóry, często jest bardziej dotkliwa na ciemniejszej skórze. Dzieje się tak dlatego, że skóra o ciemnym kolorze zawiera więcej melaniny niż skóra jasna. Ponadto, w skórze o ciemnym kolorze znajduje się więcej melanocytów, które są komórkami odpowiedzialnymi za pigmentację skóry. Ponadto kobiety mają większe ryzyko rozwoju nadmiernej ilości melaniny, ponieważ ich hormony wyzwalają nadprodukcję melaniny pod wpływem światła słonecznego.

Ponieważ przebarwienia skóry mogą być spowodowane przez wiele czynników, ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna. Codzienne stosowanie kremu z filtrem o szerokim spektrum działania to doskonały sposób na zapobieganie pogłębianiu się przebarwień. Może on również spłycić ciemne plamy i zapobiec powstawaniu nowych przebarwień. Blokując promienie UV, filtr przeciwsłoneczny może również pomóc w rozjaśnieniu odcieni skóry i rozświetlić jej koloryt.

Krem z filtrem przeciwsłonecznym może również zapobiegać przebarwieniom, ale rodzaj stosowanego przez Ciebie kremu z filtrem będzie miał wpływ na jego skuteczność. Na przykład, jeśli masz tłustą skórę, będziesz musiała wybrać taki filtr przeciwsłoneczny, który nie będzie się łatwo ścierał. Dlatego zanim zaczniesz stosować filtry przeciwsłoneczne, najpierw skonsultuj się ze swoim dermatologiem.

Duża liczba osób z hiperpigmentacją ma wysoki poziom ekspozycji na promieniowanie UV. Ochrona przeciwsłoneczna jest ważnym elementem leczenia tych pacjentów, ale tylko w niewielkiej liczbie badań oceniano skuteczność ochrony przeciwsłonecznej na hiperpigmentację. Niemniej jednak, wielu pacjentów z przebarwieniami regularnie stosuje filtry przeciwsłoneczne. Dotyczy to zwłaszcza filtrów przeciwsłonecznych z ochroną przed UV i VL. Istnieje jednak potrzeba przeprowadzenia dużych randomizowanych, kontrolowanych badań w celu oceny długoterminowego wpływu filtrów przeciwsłonecznych na to schorzenie.

Kremy przeciwsłoneczne zawierające zarówno składniki aktywne, jak i nieaktywne mogą pomóc w zapobieganiu hiperpigmentacji. Niektóre filtry przeciwsłoneczne zawierają również składniki naturalne, takie jak witaminy i składniki botaniczne.

Podobne tematy