Przyczyny wiotkości skóry

Istnieje wiele przyczyn wiotkości skóry i dostępnych jest wiele metod leczenia. Przyczyny mogą być związane z genetyką, a także mogą być wynikiem zespołu Ehlersa-Danlosa. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj nasze artykuły na temat leczenia i domowych sposobów na wiotkość skóry.
Zabiegi
Luźność skóry to stan skóry, która z wiekiem stała się luźna. Jest to powszechny stan, który może być spowodowany zarówno przez czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Niektóre z tych czynników to genetyka, stres, styl życia i słońce. Istnieją również czynniki środowiskowe, które mogą przyczynić się do luźności skóry, takie jak grawitacja.
Zabiegi laserowe na wiotkość skóry mogą pomóc przywrócić kontur policzków i szczęki. Procedury te wykorzystują ciepło do zwężenia kolagenu i elastyny, co skutkuje ujędrnieniem twarzy. Mogą one również zmniejszyć hiperpigmentację, czyli stan skóry, w którym nadmiar melaniny powoduje powstawanie brązowych plam. Plamy te są powszechne z powodu urazów, ale mogą być również spowodowane ekspozycją na słońce. Terapia laserowa jest doskonałą opcją leczenia tych brązowych plam, ponieważ celuje w pigmenty znajdujące się w skórze.
Procedury chirurgiczne mogą być również stosowane w celu zmniejszenia oznak wiotkości skóry. W przeszłości do podnoszenia skóry stosowano wypełniacze, ale rezultaty często wyglądały nienaturalnie. Inną opcją są zabiegi o częstotliwości radiowej. Mogą one zmniejszyć oznaki zwiotczenia skóry, ale nie zapobiegają zwiotczeniu w przyszłości.
Radiofrekwencja (RF) to kolejna metoda leczenia wiotkości skóry, która wspomaga konformację tkanek i wywołuje neokolagenezę w głębokich warstwach tkanki skórnej. Mimo że RF jest stosowana od dziesięcioleci, większość badań klinicznych była niskiej jakości, a RF nie jest leczeniem potwierdzonym naukowo. Dlatego przed podjęciem decyzji, czy warto ponieść koszty, konieczny jest przegląd literatury.
Domowe sposoby
Możesz zastosować kilka domowych sposobów na napinanie luźnej skóry. Jedną z prostych metod jest nałożenie na skórę mieszaniny kwaśnej śmietany i miodu. Mieszanka ta zawiera antyoksydanty i papainę, która jest enzymem przydatnym do napinania skóry. Możesz również wymieszać z mieszaniną trochę soku z cytryny lub oliwy z oliwek. Nałóż mieszankę na skórę okrężnymi ruchami na piętnaście minut. Możesz powtarzać ten proces dwa razy w tygodniu.
Innym skutecznym środkiem do dokręcania skóry jest olej kokosowy. Olej ten jest bogaty w przeciwutleniacze, które pomagają poprawić napięcie i elastyczność skóry. Nakładanie oleju kokosowego na skórę pięć minut przed snem pomoże poprawić jędrność skóry. Aby uzyskać najlepsze wyniki, rób to dwa razy w tygodniu przez co najmniej dwa tygodnie. Spożywanie białka może również pomóc w poprawie elastyczności skóry. Białka jaj zawierają białko albuminy, rodzaj białka odpowiedzialnego za odbudowę komórek skóry. Dlatego regularne jedzenie białek jaj może pomóc w napięciu skóry.
Innym domowym środkiem na wiotkość skóry jest stosowanie fusów z kawy. Jeśli nie masz fusów z kawy, użyj zamiast nich brązowego cukru. Możesz również dodać do mieszanki trochę cynamonu lub miodu. Używanie mieszanki cynamonu i oleju kokosowego na skórze to kolejny dobry sposób na napinanie luźnej skóry.
Genetyka
Przyczyny wiotkości skóry nie są całkowicie poznane, ale czynniki genetyczne odgrywają pewną rolę w wiotkości skóry. W niektórych przypadkach stan ten jest wynikiem urazu stawów lub więzadeł ciała, np. wypadku samochodowego lub kontuzji sportowej. Innym razem, osoba może rozwijać wiotkość skóry z powodu przewlekłego bólu w organizmie. Na szczęście istnieją zabiegi, które mogą pomóc pacjentom z wiotkością skóry.
Wiotkość skóry może być spowodowana mutacjami genetycznymi w białku zwanym P5CS. Gen ten ulega ekspresji w skórze i jest dziedziczony przez chromosomy autosomalne recesywne i autosomalne. Mutacja ta powoduje znaczną wiotkość skóry i wiotkość stawów. Schorzenie to może dotyczyć zarówno dłoni, jak i stóp oraz może wpływać na kręgosłup.
Zaburzenie to jest często dziedziczone, ale może być nabyte. Objawy mogą być uogólnione lub zlokalizowane, a u niektórych pacjentów z czasem następuje poprawa. Biopsja skóry może pomóc ustalić, czy przyczyną jest nieprawidłowa synteza elastyny. W ciężkich przypadkach, homozygotyczne mutacje w tym genie są związane z ciężkimi objawami ogólnoustrojowymi.
Najczęstszy typ wiotkości skóry jest spowodowany mutacją w genie elastyny (ELN). Mutacje w elastynie powodują cutis laxa i są zlokalizowane na 7q11.2. Choroba jest spowodowana defektem genu elastyny, która jest odpowiedzialna za elastyczność. W ciężkich przypadkach może prowadzić do samoistnego pęknięcia tętnic i może być przyczyną śmierci.
Zespół Ehlersa-Danlosa
Zespół Ehlersa-Danlosa to choroba genetyczna, która dotyczy tkanki łącznej, która jest niezbędna do podtrzymywania innych tkanek i zapewnienia struktury. Tkanka łączna składa się z wielu białek, w tym kolagenu. U osób z zespołem Ehlersa-Danlosa występują błędy w genach, które regulują produkcję kolagenu i innych białek. Powoduje to osłabienie tkanki łącznej. Schorzenie to może dotyczyć różnych części ciała, w tym skóry i stawów.
U pacjentów z zespołem Ehlersa-Danlosa może wystąpić wiotkość skóry, stan, który może powodować, że dana osoba staje się pomarszczona lub traci elastyczność. W ciężkich przypadkach skóra i stawy mogą zwiotczeć. Pacjenci z tym schorzeniem mogą również doświadczać hipermobilności stawów i opóźnionego gojenia się ran. Zespół Ehlersa-Danlosa jest często dziedziczny, ale genetyka choroby nie jest znana.
Zespół Ehlersa-Danlosa jest często dziedziczony jako cecha autosomalna dominująca. Objawy choroby obejmują hipermobilność stawów, nadwichnięcie, wiotkość skóry i samoistne pęknięcie tętnic. Niektórzy pacjenci mogą również cierpieć na clubfoot, czyli zaburzenie naczyniowe.
Zespół Ehlersa-Danlosa to grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej. Objawy różnią się u poszczególnych osób, ale schorzenie to charakteryzuje się osłabieniem kolagenu i hipermobilnością. Choroba może powodować rozległe bóle stawów, siniaki i kruchość skóry. Zespół Ehlersa-Danlosa może również dotyczyć innych narządów i powodować przewlekły ból oraz znaczną zachorowalność.
Nadmiar tkanki w okolicy przyśrodkowej uda
Istnieje kilka opcji leczenia wiotkości skóry w tej okolicy uda. Zabiegi chirurgiczne mogą być wykonane w celu zmniejszenia wiotkości skóry i pomóc pacjentowi uzyskać bardziej młody wygląd. Zabiegi te mogą być wykonywane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.
Operacja podniesienia uda, zwana również plastyką uda, może usunąć wiotką skórę i tkankę podskórną na zewnętrznej lub wewnętrznej części uda. Procedura ta nie jest uważana za operację odchudzającą i jest zwykle wykonywana u kandydatów, którzy są blisko swojej idealnej wagi ciała. Nadmiar tkanki w przyśrodkowej części ud jest często spowodowany magazynowaniem tłuszczu w tym regionie. Operacja podniesienia uda może skorygować ten stan i przywrócić kontur uda i biodra. Nadmiar skóry i tłuszczu jest usuwany, pozostawiając gładszy, jędrniejszy wygląd.
Podniesienie przyśrodkowej części uda to zabieg chirurgiczny, który zmienia kształt górnej części wewnętrznej uda. Nadmiar tkanki w tej okolicy jest przyczyną wiotkości skóry i może pomóc zminimalizować wizualne efekty znacznej utraty wagi. Brak elastyczności powoduje, że skóra zwisa, przyczyniając się do problemów z higieną osobistą i przewlekłych wysypek. Nadmiar skóry w tych miejscach może również powodować otarcia i dyskomfort.
Zwiotczenie skóry wokół ud jest nie tylko nieestetyczne, ale może również wpływać na sposób poruszania się i samopoczucie. Chodzenie z luźną, obwisłą skórą może podrażniać skórę w górnej części ud, co z kolei może przyczyniać się do powstawania infekcji skórnych.
Efekt termiczny prowadzi do produkcji kolagenu
Produkcja kolagenu jest procesem niezbędnym dla zdrowia i utrzymania jędrności i elastyczności skóry. Większość tego białka jest produkowana przez fibroblasty, które są komórkami mezenchymalnymi występującymi głównie w skórze właściwej. Oprócz produkcji kolagenu, komórki te wytwarzają również elastynę, białko, które wspomaga odkształcanie i zwijanie się tkanek na duże odległości. Produkcja kolagenu i elastyny jest kluczowa dla utrzymania elastyczności skóry.
Chociaż lekarze tradycyjnie polegają na inwazyjnych procedurach leczenia wiotkości skóry, w ostatnich latach wzrosła popularność metod nieinwazyjnych. Te nieinwazyjne procedury mają kilka zalet. Przede wszystkim skracają czas rekonwalescencji, zmniejszają ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych oraz obniżają koszty związane z zabiegami chirurgicznymi.
Głównym czynnikiem przyczyniającym się do wiotkości skóry i jej starzenia się jest zmniejszenie poziomu kolagenu i elastyny w skórze. Ponieważ kolagen jest niezbędny dla struktury skóry, zmniejszeniu jego produkcji często towarzyszą drobne i głębsze zmarszczki. Wraz ze spadkiem poziomu kolagenu, zmniejsza się ilość innych składników struktury skóry, w tym kwasu hialuronowego.
Kiedy kolagen jest produkowany, tworzy rozległe sieci, o charakterystycznej zwiniętej strukturze. Sieci te składają się z wiązek mniejszych włókien kolagenowych, czyli fibryli, o długości od 10 do 300 nm. Włókna kolagenowe składają się z potrójnie splecionych cząsteczek kolagenu, które mają stereodynamicznie preferowaną strukturę potrójnej helisy.
Podobne tematy