Trendy Piękna

Kliniki medycyny estetycznej zyskują na popularności, oferując różnorodne zabiegi, od botoksu po lasery, od liposukcji po lifting twarzy.

Wrażliwa skóra podczas pandemii – co robić

Wrażliwa skóra podczas pandemii - co robić

Rośnie liczba osób cierpiących na wrażliwość skóry. Może być ona wywołana przez kilka czynników, w tym zwiększone zanieczyszczenie środowiska i ekspozycję na agresory środowiskowe. Może być również spowodowana stosowaniem ostrych produktów do pielęgnacji skóry lub złą dietą. Na szczęście istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tym problemem.

Niedobór witaminy B12

Niedobór witaminy B12 podczas nawracających pandemii może prowadzić do wysokiej śmiertelności. W tym scenariuszu konieczne jest znalezienie alternatywnych opcji leczenia, aby zapobiec pogorszeniu się problemu. Te alternatywy mogą obejmować suplementy diety i samodzielnie podawane zastrzyki z hydroksykobalaminy. Jednak niektórzy pacjenci mogą odczuwać skutki uboczne tych zabiegów i mogą preferować alternatywną metodę leczenia.

Witamina B12 jest mikroelementem, który wpływa na różne funkcje organizmu. Niedobór może tłumić układ odpornościowy poprzez hamowanie produkcji przeciwciał. Ponadto ciężki niedobór witaminy B12 może prowadzić do zakrzepów krwi, które mogą być śmiertelne. Szacuje się, że więcej niż 1 na 6 osób w Stanach Zjednoczonych ma niedobór witaminy B12. Dotyka on ludzi w każdym wieku i z każdej grupy społeczno-ekonomicznej.

Aby uniknąć niedoboru witaminy B12 podczas pandemii COVID-19, kluczowe jest określenie statusu witaminy B12. Pacjenci z COVID-19 powinni być monitorowani pod kątem niedoboru witaminy B12, a ci, którzy mają niski poziom witaminy B, powinni być suplementowani tą witaminą. Ważne jest również wykonywanie prawidłowej higieny rąk.

Oprócz przyjmowania doustnych suplementów, osoby powinny skonsultować się z lekarzem, jeśli odczuwają jakiekolwiek objawy niedoboru witaminy B12. Chociaż doustna B12 ma ograniczone dowody skuteczności, nadal można ją przyjmować, jeśli jest to wskazane.

COVID-19

COVID-19 jest ogniskiem ciężkiego ostrego zespołu oddechowego koronawirusa, który może prowadzić do powikłań ogólnoustrojowych. W artykule przeanalizowano związek między COVID-19 a rozwojem wrażliwej skóry w pandemii, zwłaszcza wśród pracowników pierwszej linii opieki zdrowotnej. Przedstawiono w nim również wskazówki dotyczące profilaktyki. Pierwszym krokiem w leczeniu wrażliwej skóry spowodowanej przez COVID-19 jest częste mycie rąk letnią wodą. Innym ważnym krokiem w leczeniu wrażliwej skóry podczas pandemii jest przestrzeganie wytycznych CDC dotyczących pielęgnacji skóry.

Związek między COVID-19 a chilblains jest nadal kontrowersyjny i nie znaleziono ostatecznych dowodów łączących wirusa z wybuchem epidemii SARS-CoV-2. Jednak jedną z najbardziej niepokojących manifestacji COVID-19 są zmiany naczyniowo-zatorowe skóry, które najczęściej występują u pacjentów hospitalizowanych. Co więcej, zmiany takie wiążą się ze złym rokowaniem. Jednak wraz z postępem pandemii COVID-19 badacze rozwijają zrozumienie skórnych manifestacji wirusa.

Najważniejszym krokiem w zapobieganiu zakażeniu COVID-19 jest otrzymanie szczepionki COVID-19. Chociaż wirus nie jest tak szkodliwy dla dorosłych jak dla dzieci, szczepienie COVID-19 zapewnia lepszą ochronę przed chorobą. Osoby, które nie zostały zaszczepione są dwukrotnie bardziej narażone na zachorowanie na COVID-19 niż osoby w pełni zaszczepione.

Zaszczepieni pacjenci powinni nosić maskę na twarz w zamkniętych miejscach publicznych. CDC zaleca stosowanie możliwie najlepszej maski, która będzie wygodnie dopasowana. Pacjenci powinni również zakrywać usta chusteczkami lub łokciem podczas kaszlu lub kichania. Zaleca się również, aby pacjenci z COVID-19 często myli ręce i unikali dotykania nosa i ust. Ponadto, zaleca się również częste czyszczenie powierzchni o wysokim stopniu dotyku.

Higiena rąk

Higiena rąk w przypadku skóry wrażliwej jest niezbędna podczas pandemii. Pierwszym krokiem jest ochrona skóry poprzez używanie rękawiczek. Następnie należy użyć środka do dezynfekcji rąk lub mydła o niskiej zawartości alkoholu. Ważne jest, aby dokładnie i często myć ręce. Nie używaj chusteczek antyseptycznych, ponieważ mogą być one szorstkie dla wrażliwej skóry.

W niedawno przeprowadzonym badaniu naukowcy porównali wpływ różnych metod higieny rąk. W badaniu wzięło udział sześćdziesiąt osób, podzielonych na dwie grupy: dwadzieścia osób, które używały wody i mydła i dwadzieścia, które używały ABHS. Zostali oni poinstruowani, aby stosować tylko przypisaną im procedurę higieny rąk i zapisywać, ile razy to zrobili. Grupa, która stosowała ABHS została uznana za najskuteczniejszą, mimo że jej stosowanie było trudniejsze niż w przypadku grupy stosującej mydło i wodę. Badanie wykazało również, że codzienna higiena rąk z użyciem ABHS zmniejszyła TEWL i liczbę bakteryjnych CFU.

Dodatkowo, higiena rąk podczas pandemii może pomóc w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem COVID-19. Wirus COVID-19 powoduje dużą liczbę przypadków wyprysku rąk, powikłania, które może dotyczyć pracowników służby zdrowia i pracowników nie związanych z opieką zdrowotną. W związku z tym wyniki badania mogą pomóc w zapobieganiu wypryskowi rąk podczas pandemii.

Podczas pandemii przestrzeganie wytycznych dotyczących higieny rąk ma kluczowe znaczenie dla ochrony pacjentów. W dłuższej perspektywie strategie te powinny zmniejszyć ryzyko krzyżowego przenoszenia wirusa COVID. Ponadto, dermatolodzy mogą zaoferować pacjentom doradztwo przed sytuacją kryzysową, aby pomóc ograniczyć niekorzystne efekty skórne związane ze zmianą praktyk higienicznych w danej społeczności.

Maski na twarz

Chociaż CDC zaleca, aby wszyscy pacjenci nosili maski chroniące przed wirusami oddechowymi, maski na twarz wykonane z materiałów syntetycznych nie są najlepszym wyborem dla osób o wrażliwej skórze. W przeciwieństwie do bawełny, która jest oddychająca, tkaniny syntetyczne mogą powodować podrażnienia skóry. Dobrze dopasowana maska nie powinna uciskać skóry i powinna być łatwa do umycia. Niektóre osoby będą chciały wypróbować różne maski, aby znaleźć odpowiednią dla siebie.

Maski na twarz powinny być nakładane na suchą, czystą skórę, aby uniknąć podrażnień i wysypki. Należy je również regularnie czyścić. Maski zawierające składniki aktywne powinny być zarezerwowane do stosowania na noc. Niektóre osoby o wrażliwej skórze będą uczulone na pewne składniki, takie jak formaldehydy, talk i aluminium.

W badaniu, w którym sprawdzano wpływ maseczek do twarzy na skórę, 1 393 uczestników zgłosiło, że w ciągu poprzedniego tygodnia odczuwało swędzenie. Osoby, które miały predyspozycje atopowe lub wrażliwą skórę, częściej doświadczały świądu. Ponadto osoby ze skórą atopową częściej doświadczały świądu podczas noszenia masek na twarz przez dłuższy czas.

Osoby o wrażliwej skórze powinny zachować szczególną ostrożność podczas noszenia masek twarzowych w czasie pandemii. Powinny unikać noszenia ich przez dłuższy czas, ponieważ mogą one powodować podrażnienia, a nawet wzrost drożdżaka, który może powodować problemy skórne. Organizmy te określane są mianem drożdży Pityrosporum i odgrywają rolę w chorobach skóry takich jak łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty.

Identyfikacja czynników wyzwalających

Wrażliwość skóry jest częstym schorzeniem, które dotyczy około 50% populacji. Charakteryzuje się podrażnieniem, swędzeniem i zaczerwienieniem, a wywołać ją może wiele czynników, w tym czynniki środowiskowe i produkty stosowane miejscowo. Inne czynniki, które mogą powodować wrażliwość skóry to zmiany hormonalne, zanieczyszczenie powietrza i brak snu.

Chociaż nie ma konkretnych przyczyn wrażliwości skóry, wiele osób jest genetycznie predysponowanych do tej dolegliwości. Czynniki środowiskowe, dym papierosowy i inne substancje chemiczne mogą nasilać wrażliwość skóry. Zmiany stylu życia i stres również mogą wywołać nadwrażliwość skóry.

Najlepszym sposobem radzenia sobie z nadwrażliwością skóry jest konsultacja z dermatologiem w celu określenia czynników wywołujących. Może on pomóc Ci uniknąć tych czynników i zaproponować strategie, które pomogą Ci poradzić sobie z tym stanem. Na przykład, jeśli objawy nasilają się po użyciu pewnych produktów, należy zastosować inną markę.

Nawilżanie skóry

Kiedy jesteś w kryzysie, ważne jest, aby utrzymać nawilżenie skóry. Stworzy to dodatkową warstwę ochrony przed zarazkami i wirusami. Na przykład koronawirus może żyć na powierzchni przez dzień, a czasem nawet dłużej. Jeśli dotkniesz powierzchni, która została zainfekowana wirusem, jesteś narażony na przeniesienie go do swojego organizmu. Im więcej barier można stworzyć przed wirusem, tym lepiej.

W przypadku kontaktu z osobą zakażoną SARS, szczególnie ważne jest, aby chronić swoje ręce. Wirus SARS-CoV-2 może zostać przeniesiony poprzez dotykanie rąk, co skutkuje uszkodzeniem skóry. Najlepszym sposobem zapobiegania tym uszkodzeniom jest nawilżanie rąk przed ich umyciem. Środki nawilżające do rąk są szczególnie pomocne podczas pandemii i mogą pomóc w złagodzeniu szkód, które może spowodować mycie rąk.

Oprócz nawilżania rąk, nawilżanie skóry podczas pandemii obejmuje również sposoby właściwej pielęgnacji rąk. Mycie rąk wodą i mydłem może podrażnić skórę. Aby wspomóc nawilżenie rąk, należy myć je delikatnym mydłem. Na noc po umyciu rąk wodą można nałożyć na nie bogaty krem do rąk. Możesz również nosić bawełniane rękawiczki, aby zapobiec wysuszeniu i popękaniu dłoni.

Nawilżanie skóry podczas klęski żywiołowej lub pandemii jest niezbędne dla zdrowia skóry. Lekkie kremy wyciągną wilgoć na powierzchnię, natomiast cięższe nawilżą ją. Należą do nich wazelina i kremy na bazie oleju. Mogą one powodować uczucie tłustości, ale są bardziej skuteczne w ochronie skóry przed utratą wilgoci.

Podobne tematy