Trendy Piękna

Kliniki medycyny estetycznej zyskują na popularności, oferując różnorodne zabiegi, od botoksu po lasery, od liposukcji po lifting twarzy.

Co powoduje suchą i zwiotczałą skórę?

Co powoduje suchą i zwiotczałą skórę?

Chociaż zwiotczała skóra nie jest stanem chorobowym, może być niepokojąca. Może mieć wpływ na Twój wygląd i samoocenę i nie jest to coś, co możesz po prostu zignorować. Jeśli nie przyniosą Ci ulgi domowe sposoby leczenia, powinnaś udać się do dermatologa. Narzędzie FindCare Healthline może pomóc Ci znaleźć dermatologa w Twojej okolicy.

Niewłaściwa pielęgnacja skóry

Niewłaściwa pielęgnacja skóry może prowadzić do różnych problemów, w tym do suchej, łuszczącej się skóry i zmarszczek. Niektóre przyczyny to zbyt długie kąpiele w gorącej wodzie, niewystarczające nawilżanie skóry, stosowanie ostrych środków czyszczących i niewystarczająco częste złuszczanie naskórka. Niektóre leki również mogą powodować suchość skóry i złuszczanie. Jeśli te problemy dotyczą Twojej skóry, czas umówić się na wizytę u dermatologa.

Sucha skóra jest częstą dolegliwością skórną. Jest ona spowodowana brakiem oleju w skórze i może być wynikiem genetyki, czynników środowiskowych lub przewlekłych chorób skóry. Gdy skóra nie może zatrzymać wystarczającej ilości wilgoci, staje się papkowata i napięta, co może powodować uczucie swędzenia i łuszczenia się skóry. Aby zwalczyć ten stan, pamiętaj o częstym nawilżaniu i stosowaniu bogatego kremu nawilżającego każdego wieczoru – informacja ta pochodzi z serwisu nonnacatering.ro. Unikaj ostrych środków czyszczących i produktów zawierających olejki zapachowe lub cytrusowe.

Sucha skóra może być objawem choroby lub zaburzeń hormonalnych. Jeśli sucha skóra nie jest leczona, może stać się chroniczna i pogarszać się z wiekiem. Może być nawet prekursorem zwiotczenia skóry. Jeśli zauważysz suchość skóry zanim pojawi się zwiotczenie, być może masz niedobór substancji, które pomagają skórze zachować wilgoć.

Grawitacja

Istnieje wiele przyczyn suchej i zwiotczałej skóry, w tym grawitacja. Grawitacja sprawia, że skóra traci swoją elastyczność, co powoduje powstawanie zmarszczek. Obwisła skóra może mieć wpływ na oczy, powodując stan zwany ptozą. Nieleczona ptoza może powodować zwisanie powiek w dół i zakłócać widzenie.

Główną przyczyną obwisłej skóry twarzy jest utrata elastyczności. Dzieje się to naturalnie wraz z wiekiem, ponieważ nasza skóra produkuje mniej elastyny i kolagenu. Te dwa białka pomagają utrzymać skórę napiętą, a ich utrata sprawia, że skóra wygląda na obwisłą i suchą. Na szczęście istnieją zabiegi na suchą i zwiotczałą skórę, które pomagają przywrócić jej elastyczność.

Ruch na twarzy

Ruch na twarzy jest normalną częścią procesu starzenia, ale jest również jedną z przyczyn suchej, zwiotczałej skóry. Jest to wynik ruchu głębszych warstw mięśni twarzy względem powierzchni skóry. Te głębsze warstwy nazywane są brodawką skórną, która posiada struktury kontrolujące lepkosprężystość skóry. Z wiekiem struktury te ulegają zmianom jakościowym, które wpływają na gładkość powierzchni skóry.

W jednym z badań stwierdzono, że ruchy twarzy w okolicy policzków zwiększały postrzeganie wieku u modelek po pięćdziesiątce i sześćdziesiątce. Badacze postawili hipotezę, że ruch twarzy na statycznych obrazach zwiększa percepcję wieku. Innymi słowy, gładkość dynamicznej twarzy jest tym, czego oczekują ludzcy odbiorcy, więc ma sens, że ruch twarzy związany ze starzeniem się zwiększa wrażenie wieku. Sugeruje to, że związane z wiekiem zmiany w ruchu twarzy sprawiają, że twarz wydaje się starsza, co może być jedną z przyczyn suchej i zwiotczałej skóry.

Z wiekiem nasze mięśnie twarzy stają się słabsze. Oznacza to, że skóra ma mniejszą powierzchnię do pokrycia, przez co staje się obwisła i sucha. Jednak mięśnie twarzy można odmłodzić i zregenerować, aby przywrócić skórze elastyczność. Ponadto, witamina C jest związana z dobrym zdrowiem skóry i zapobieganiem niekorzystnym wpływom środowiska na skórę. Co więcej, chroni ona również przed wczesnymi oznakami szkorbutu.

Chociaż sucha i zwiotczała skóra nie jest stanem chorobowym, może mieć negatywny wpływ na samoocenę danej osoby. Stąd ważne jest, aby szukać pomocy medycznej, jeśli stan ten utrzymuje się i nie reaguje na domowe sposoby leczenia. Jednym ze sposobów na znalezienie dermatologa jest skorzystanie z narzędzia Healthline FindCare.

Pozycja podczas snu

Spanie na boku ma pewne zalety, ale prowadzi również do wysuszenia i zwiotczenia skóry. Możesz uniknąć tego problemu, śpiąc zamiast tego na plecach. Pozycja ta zmniejsza nacisk i zapobiega gromadzeniu się płynów na twarzy, zwłaszcza wokół oczu. Ponadto spanie na plecach zapobiega kontaktowi skóry z poszewką, co oznacza, że na skórze osadza się mniej oleju i zanieczyszczeń.

Kolejną ważną pozycją do spania jest unikanie spania na brzuchu. Jak już wcześniej wspomniano, spanie na brzuchu zwiększa szansę na powstanie zmarszczek, zwłaszcza wokół oczu. Podczas snu na brzuchu twarz jest również poddawana dodatkowemu naciskowi, co powoduje opuchliznę wokół oczu. W rezultacie zmarszczki i drobne linie będą się tworzyć wcześniej niż zwykle.

Najlepszym sposobem zapobiegania zmarszczkom jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości wysokiej jakości snu. Jest to tak zwany piękny sen. Niektórzy lekarze uważają jednak, że odpowiednia pozycja podczas snu może zmniejszyć ilość czasu, w którym Twoja skóra pozostaje pomarszczona. Niektórzy eksperci zalecają spanie twarzą do góry, ponieważ ta pozycja utrzymuje wszystko z dala od twarzy, zapobiegając tarciu skóry.

Trudno jest określić, która pozycja snu jest najlepsza dla Twojego ciała. Kiedy budzisz się w środku nocy, powinieneś spróbować przewrócić się na bok. Powinieneś również starać się nie mieć twarzy na poduszce. W rezultacie trudno będzie Ci kontrolować pozycję podczas snu. Staraj się więc zmieniać pozycję do spania każdej nocy. Zapobiegnie to powstawaniu zmarszczek i suchości skóry.

Jeśli nie jesteś świadoma, spanie na boku powoduje, że twarz obwisa i rozciąga się. Może to również prowadzić do problemów ortopedycznych. Twoja twarz jest rozciągnięta przez kilka godzin każdej nocy.

Ekspozycja na słońce

Długotrwała ekspozycja na słońce przyspiesza proces starzenia się skóry, a nawet może powodować raka. Jest szczególnie niebezpieczna dla osób o jasnej skórze i jasnych oczach, ponieważ mają one mniej melaniny, która pomaga chronić przed promieniami ultrafioletowymi (UV). Oprócz tego, że skóra wygląda i czuje się starsza, długotrwała ekspozycja na słońce może spowodować u danej osoby udar cieplny, który może doprowadzić do uszkodzenia mózgu i innych organów wewnętrznych. Nawet młodzi sportowcy są narażeni na tę potencjalnie zagrażającą życiu chorobę.

Przewlekła ekspozycja na słońce może prowadzić do rozpadu kolagenu i elastyny, czyli dwóch ważnych białek, które pomagają zachować skórze jędrność i elastyczność. W miarę jak kolagen ulega degradacji, skóra zaczyna się marszczyć i traci jędrność. Ekspozycja na słońce zmniejsza również zawartość kwasu hialuronowego w skórze, czyniąc ją cieńszą i kruchą.

W badaniu wzięło udział 298 kobiet rasy kaukaskiej, które zostały podzielone na dwie grupy na podstawie historii ekspozycji na słońce. Było 157 kobiet, które szukały słońca i 141 kobiet, które miały fobię słoneczną. Kobiety były następnie oceniane przez dermatologów pod względem stanu heliodermy oraz nasilenia zaburzeń naczyniowych i zmarszczek.

W badaniu naukowcy stwierdzili, że ekspozycja na słońce jest podstawowym czynnikiem odpowiedzialnym za proces przedwczesnego starzenia się skóry twarzy. Jest też najczęstszą przyczyną powstawania zmarszczek, zwiotczałej skóry i suchej skóry. Ekspozycja ta jest jednak niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do oparzenia słonecznego w ciągu 15 minut od ekspozycji. Może również prowadzić do oparzeń drugiego stopnia i może powodować ból i powstawanie pęcherzy.

Podobne tematy