Trendy Piękna

Kliniki medycyny estetycznej zyskują na popularności, oferując różnorodne zabiegi, od botoksu po lasery, od liposukcji po lifting twarzy.

Usuwanie żylaków za pomocą fal radiowych

Usuwanie żylaków za pomocą fal radiowych

Ablacja falami radiowymi jest zabiegiem małoinwazyjnym, który eliminuje ryzyko związane z tradycyjnymi zabiegami chirurgicznymi. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i wymaga jedynie 1/4-calowego nacięcia. Procedura może leczyć żyły o długości do 30 cali. Czas rekonwalescencji jest stosunkowo krótki; siniaki i obrzęki po zabiegu są minimalne i powinny ustąpić w ciągu 10-14 dni.

Procedury

Procedury usuwania żylaków za pomocą fal radiowych polegają na umieszczeniu cewnika o częstotliwości radiowej w rozszerzonej żyle i wysyłaniu energii przez rurkę. Następnie cewnik jest odciągany do tyłu i żyła zostaje zamknięta. Pacjent może odczuwać niewielki lub żaden ból po zabiegu. Jednak pacjent powinien być świadomy, że zabieg może uszkodzić naczynie krwionośne lub spowodować zasinienie w miejscu wkłucia. Pończochy uciskowe są zwykle noszone przez trzy do czterech dni po zabiegu.

Zabieg wykonywany jest jako procedura ambulatoryjna. Ponieważ nie ma potrzeby stosowania znieczulenia ogólnego, pacjenci mogą powrócić do normalnych czynności bezpośrednio po zabiegu. Pacjenci powinni jednak unikać podnoszenia ciężarów lub forsownej aktywności przez 24 godziny. Zabieg wiąże się również z mniejszym dyskomfortem w porównaniu do innych zabiegów chirurgicznych. Siniaki i obrzęk są minimalne i powinny ustąpić w ciągu 10-14 dni.

Przed poddaniem się zabiegowi, pacjentowi zostanie wykonane badanie ultrasonograficzne w celu określenia wielkości i lokalizacji żylaków. Pomoże to lekarzowi wybrać najbardziej odpowiednią żyłę do leczenia. Ablacja jest bardziej skuteczna niż tradycyjne usuwanie żył. Wiąże się również z mniejszym bólem, jest mniej inwazyjna i nie pozostawia praktycznie żadnych blizn.

Po zabiegu cewnik lub włókno jest usuwane, a skóra jest bandażowana, aby zapobiec dalszemu krwawieniu. Pacjent będzie mógł powrócić do normalnej aktywności w ciągu jednego do dwóch tygodni. Większość firm ubezpieczeniowych pokrywa koszty zabiegu, a większość pacjentów może wrócić do normalnego życia w ciągu kilku dni.

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej wykorzystuje fale o częstotliwości radiowej do leczenia żylaków. Niewielkie nacięcie wykonuje się w okolicy kolana, a cewnik jest wprowadzany do żyły aż do pachwiny. Fale o częstotliwości radiowej wykorzystywane w zabiegu powodują zapadnięcie się żyły, a następnie krew zostaje skierowana do zdrowej żyły.

Pacjenci poddawani ablacji prądem o częstotliwości radiowej powinni ujawnić wszelkie alergie lub nietolerancje na częstotliwość radiową. Ważne jest, aby nie jeść i nie pić przed zabiegiem. Podczas zabiegu pacjenci będą leżeć na łóżku szpitalnym. Lekarz może użyć metody obrazowania, aby poprowadzić procedurę. Noga, która ma być leczona, zostanie zdrętwiała za pomocą leku znieczulającego. Źródło ciepła RF jest następnie wprowadzane przez maleńki otwór. Dodatkowe leki znieczulające mogą być wstrzykiwane wokół żyły. Procedura trwa zwykle około godziny, a pacjenci powinni stosować się do zaleceń lekarza dotyczących odzieży ochronnej i okularów podczas pobytu w szpitalu.

Wskaźnik sukcesu

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej, znana również jako koagulacja prądem o częstotliwości radiowej, jest minimalnie inwazyjną procedurą, która ma wysoki wskaźnik sukcesu w usuwaniu żylaków. Pacjenci, którzy poddają się tej procedurze doświadczają minimalnych lub żadnych skutków ubocznych. Mogą wystąpić niewielkie siniaki w obszarze leczenia i pewne drętwienie i mrowienie po zabiegu. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci powinni nosić pończochy uciskowe po zabiegu. Pacjenci powinni spodziewać się okresu rekonwalescencji trwającego od jednego do dwóch tygodni.

Zabieg jest mało inwazyjny i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Pacjenci będą przytomni podczas zabiegu. Lekarz najpierw użyje technologii ultradźwiękowej, aby zlokalizować żyłę, która ma być leczona. Następnie przez małe nacięcie wprowadzi do żyły cewnik. Cewnik będzie zawierał cienkie włókno. Następnie lekarz użyje energii o częstotliwości radiowej do ogrzania wewnętrznej tkanki żyły, powodując jej obkurczenie i ostateczne zapadnięcie się.

Procedura ta może usunąć żylaki pochodzące z naczyń krwionośnych. Istnieje kilka zalet ablacji o częstotliwości radiowej, w tym minimalny ból i długotrwałe rezultaty. Ponadto, ablacja prądem o częstotliwości radiowej ma mniej skutków ubocznych niż tradycyjna chirurgia, a rezultaty utrzymują się zazwyczaj przez dwa lata. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać oparzenia termiczne skóry i drętwienie po zabiegu. Mogą też mieć reakcję alergiczną na znieczulenie.

Po ustaleniu, czy ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest dla Pana/Pani realną opcją, lekarz wprowadzi włókno RFA przez niewielkie nacięcie. Włókno RFA ma unikalną konstrukcję, która zawiera 7-centymetrową aktywną końcówkę. Końcówka ta służy do dostarczania energii, która ogrzewa ścianę żyły. Każdy 7-centymetrowy odcinek żyły otrzyma około dwudziestu do czterdziestu sekund aktywacji.

Po zabiegu włókno lub cewnik zostaną usunięte. Skóra wokół miejsca zabiegu zostanie przykryta małym opatrunkiem. Po zabiegu u pacjenta wystąpią pewne przebarwienia i trwałe zasinienia. Zabieg wykonywany jest przez lekarza specjalistę. W zależności od stopnia uszkodzenia, zanikanie dotkniętej żyły może potrwać do 12 miesięcy. Jednakże, zabieg pomoże złagodzić ból związany z żylakami i może poprawić wygląd tych żył.

Pacjenci z głęboko położonymi żylakami mają zwiększone ryzyko powstania zakrzepów. Dzieje się tak, ponieważ jeśli zawory nie działają prawidłowo, krew gromadzi się w żyłach i może się oddzielić. Jeśli tak się stanie, skrzep może przedostać się do płuc i spowodować zatorowość płucną.

Powikłania

Radioterapia jest stosowana do usuwania żylaków poprzez wykorzystanie fal radiowych do ich zniszczenia. Jednak leczenie to wiąże się z kilkoma potencjalnymi powikłaniami. Niektórzy pacjenci doświadczają krwawienia lub tkliwości po zabiegu. Procedura może również pozostawić pacjentów z pozostałymi żylakami, które mogą wymagać dodatkowych zastrzyków w okresie pooperacyjnym.

Radioterapia obejmuje mało inwazyjną procedurę zwaną ablacją falami radiowymi (RFA). Zabieg ten wymaga niewielkiego, płytkiego nacięcia. Może być stosowany do leczenia żył o średnicy do 30 cali. Podczas zabiegu pacjenci otrzymają znieczulenie miejscowe, aby zminimalizować ból. Po zabiegu pacjenci powinni wrócić do pracy lub wykonywać normalne czynności w ciągu tygodnia lub dwóch. W przeciwieństwie do innych technik chirurgicznych, siniaki i obrzęk po zabiegu są minimalne i trwają zazwyczaj od 10 do 14 dni.

Podczas zabiegu wykonuje się drobne nakłucia lub nacięcia na skórze w pobliżu żylaka. To spowoduje żyły do blizny i umożliwić przepływ krwi przez zdrowsze żyły zamiast. Zapadnięta żyła zostanie następnie wchłonięta przez otaczającą ją tkankę. Zabieg ten można wykonać w gabinecie lekarskim. Procedura może wymagać wielu sesji. Po zabiegu pacjenci muszą nosić pończochy uciskowe przez kilka tygodni.

Energia o częstotliwości radiowej to kolejna technika usuwania żylaków. Jest to skuteczny sposób na wyeliminowanie żylaków, ale wiąże się z tym ryzyko. Może spowodować uszkodzenie otaczającej tkanki i żyły. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą ultradźwięków. Skóra pacjenta jest zdrętwiała i wykonuje się małe nacięcie, aby wprowadzić cewnik. Następnie sonda jest umieszczana w górnej części żyły, zwykle w okolicy pachwiny. Podczas zabiegu, zimny roztwór soli fizjologicznej jest wstrzykiwany na całej długości żyły, aby zminimalizować ból i dyskomfort. Ogrzewanie sondy spowoduje obrzęk i zapadnięcie się żyły.

Zabieg nie jest bolesny, ale może spowodować krwawienie. Po zabiegu cewnik jest usuwany. Po zabiegu pacjent może potrzebować nosić elastyczne pończochy uciskowe i bandaże, aby zapobiec krwawieniu.

Alternatywy

W nowoczesnym środowisku ambulatoryjnym, ablacja o częstotliwości radiowej jest jedną z alternatyw dla fal radiowych w usuwaniu żylaków. Zabieg polega na wykorzystaniu ciepła i częstotliwości radiowej do uszczelnienia chorej żyły i skierowania przepływu krwi do zdrowszych żył. Ta mało inwazyjna procedura jest stosunkowo bezpieczna i oferuje dobre wyniki.

Podczas leczenia lekarz może zapytać o zmiany w diecie lub poprosić o częstsze ćwiczenia. Ćwiczenia mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi i zapobiec gromadzeniu się krwi w nogach. Niektóre popularne ćwiczenia to jazda na rowerze, spacery i pływanie. Te czynności również zmniejszają objawy żylaków.

Istnieją również inne opcje leczenia żylaków, które są minimalnie inwazyjne lub nieinwazyjne. Zabiegi te będą zależały od konkretnego schorzenia, ale wszystkie wymagają wstępnej konsultacji z lekarzem. Ogólnie rzecz biorąc, procedury te wymagają miejscowego znieczulenia i nie wymagają od pacjenta poddania się operacji.

Endovenous ablation jest kolejną opcją leczenia. Zabieg ten wykorzystuje częstotliwość radiową do ogrzewania wnętrza żyły w celu jej uszczelnienia. Procedura ta jest mniej inwazyjna i mniej kosztowna niż zabiegi chirurgiczne, a zapewnia takie same wyniki. Procedura ta nie wymaga pobytu w szpitalu i może być wykonana na osobach cierpiących na poważne żylaki.

Intensywne światło pulsacyjne, lub IPL, to kolejna procedura stosowana w leczeniu żylaków. W odróżnieniu od ablacji laserowej lub radiofrekwencji, zabieg ten jest mało inwazyjny, wymaga jedynie niewielkich nacięć. Nie wymaga również długiego okresu rekonwalescencji, dzięki czemu pacjenci mogą wrócić do swoich normalnych zajęć wkrótce po zabiegu.

Innym zabiegiem wykorzystującym technologię ultradźwiękową jest skleroterapia, która wykorzystuje płyn do zamykania kłopotliwych żył. Mikroflebektomia również wykorzystuje ultradźwięki do prowadzenia zabiegu. Metoda ta również wykorzystuje małą igłę do uszczelnienia żyły, co jest bezbolesne i nie wymaga zakładania szwów. Procedura może być wykonana na dużych żylakach w mniej niż godzinę.

Innym nowym sposobem leczenia żylaków jest podwiązywanie bezfluksowe pod kontrolą USG. Nawigacja ultradźwiękowa czyni ten zabieg bezpieczniejszym niż ablacja prądem o częstotliwości radiowej i jest mniej kosztowny.

Podobne tematy